Yunus Emre Hayatı Hakkında

Yunus Emre Kimdir?

Yunus Emre hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; tarih bilgilerine göre Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılması ve Anadolu Türk Beylikleri’ nin kurulması dönemlerin de Osmanlı Beyliği’nin kurulması dönemine kadar ki dönemde yaşamıştır.

  Tarih olarak ise 1240′ da doğup, 1320′ de vefat etmiş bir halk ozanıdır. Geçmişte yaşamış birçok ozan gibi Yunus Emre’ nin de yaşamış olduğu yer tam olarak bilinmemektedir; ancak kaynaklardan gelen bilgilere göre Eskişehir’ deki Mihalıççık ilçesindeki bir köy olan Sarıköy’de yaşamıştır.


Yunus Emre hayatı ile ilgili kesin bilgilere ulaşmak oldukça zordur. Yunus Emre hayatı hakkında elde edilen bilgiler de; okulda başarısız bir öğrenci olduğu, okuma ve yazmayı öğrenmekte çok zorlandığı hatta öğrenemediği söylenmektedir. Bunu gören babası ise Yunus Emre’ yi okuldan alıp; çalışmasını ve işlerin başında yer almasını istemiştir. Çiftçilik yapan babasına yardımcı olan Yunus Emre, bu zamanlarda Hacı Bektaş-i Veli ile tanışarak; zamanla insanların tanıyıp sevdiği büyük halk ozanı olmuştur.

Yunus Emre kimdir? Sorusunun cevabı yukarıda Yunus Emre hakkında kısaca bilgi de yer almaktadır.