Yazılımcı Maaşları Ne Kadar

Hayat şartları neticesinde günümüzde pek çok iş alanı mevcut durumdadır. Gelişen yaşam biçimleri standart olarak yürütülen mesleklerin dışında birçok alan ortaya çıkarmıştır. Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesinin ardından bu alana yönelik çalışmalar o kadar ivme kazanmış durumdadır. Böyle olunca bu alana çalışacak, istihdam edecek elaman ihtiyacı doğmuştur. Yazılımcı diye tabir edilen meslek ise bunlar arasında en bilinenlerinden birisidir. Büyük bir platforma sahip bu bünye altında çalışan yazılımcıların maaşları ne kadardır sorusu bu mesleği seçmek isteyen kişilerin öğrenme hevesi vardır. 

Yazılımcı Maaşları Ne Kadar

Yazılımcı Maaşları Her Yerde Aynı Mı ? 

Yazılımcı maaşlarının standart paralarla her yerde aynı işi yaptığını düşünmek kesinlikle yanlış olur. İlk olarak çalışılan yerlere göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Özelde mi yoksa kurumsal olarak mı çalışılmak istendiğine bakmak gerekir. Bu meslekte özel olarak çalışıp çok yüksek miktarlarda maaş alabilmek mümkündür.


12 bin TL gibi rakamlar aylık olarak özel alanda karşınıza çıkabilir. Tabi ki bunlar bir anda olabilecek işler değildir. CV’niz ve o zamana kadar yaptığınız çalışmalar, kendinizi geliştirecek faaliyetler sizlerin maaşlarınızın artmasını etkileyecek unsurlardır. Kendinizi bu alanda ne kadar geliştirirseniz mevcut durumunuzdan sıyrılıp daha üstüne koymayı hedeflerseniz alacağınız miktarlarınızı çalışmalarınız doğrultusunda değiştirebilirsiniz.

Kurumsal olarak işi yapmak isteyenler bu özel alanda çalışmak istemeyen kişiler içinde bir tercihidir. Fakat burada çok fazla ütopik rakamlar beklemek yanlış olur. Kurumsal çalışmak demek belli bir düzen dahilinde işlerin yürütülmesi ve standartlarının ayarlanması demektir. Bu yüzden her meslek gibi ilk başlarda düşük miktarlar sizleri beklerken ilerledikçe kurumsal olarak belli bir yere kadar artacağını söylemek mümkündür. 3000-4000 TL bu alan için yüksek bir miktar olarak adlandırılabilir.

Yazılımcı maaşları ne kadar dedik; aslında kendisi belirlediğini söyledik. Kendini geliştirmesi, faaliyetleri, çalışmaları ne kadar yoğun biçimde olursa alacağı sonuçlar o kadar verimli olacaktır. Bu mesleği seçmek isteyen kişilerin önce hangi alanda yürümek istediklerine karar vermesi en doğru tercih olacaktır. Her meslek gibi bu mesleğinde zorlukları elbette vardır ama seçilecek her meslek tercihi sevilerek yapılması gerekir. Sevilerek ve istekli bir şekilde yapılan mesleğin zaten sizlere maaş bakımından artı yönleri olarak döneceği kesindir.