Yapı Dekoratif ile evinizi baştan yaratın.

Dekorasyon nedir ? 

Yazımıza öncelikle dekorasyon nedir diye başlamak gerekiyor. Dekorasyonu yaşadığınız ev, çalıştığınız ofisler ve kapalı veya açık kullanım alanlarının sanatla buluşması olarak tanımlayabiliriz. Dekorasyon kişisel bir zevktir ve her zevk birbirinden farklıdır. Dekorasyonu ev, ofis, bahçe, villa, mutfak ve duvar dekorasyonu gibi kategorilere ayırmak mümkündür.

Dekorasyon neden önemlidir ? 

Dekorasyon kişisel zevkleri, renkleri ve yaşam standartlarınızı belirten en önemli unsurlardan birisidir. Öncelikle kişisel olarak ne tarz evlerden hoşlandığınıza karar vermeniz gerekir. (modern veya klasik gibi) Mesela kendi dekorasyon güncenizi tutabilirsiniz. Evinizin duvarlarından halısına demirbaşlarından zeminine kadar herşey dekorasyonun bir parçasıdır. Yaşayacağınız veya çalışacağınız alanı belirlerken kendinizi rahat ve huzurlu hissedeceğinizden emin olmanız gerekiyor.

Ev dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

ev dekor

  • İlk önemli adım olarak dekorasyon yapılacak alanın her bölümüne eşit özen göstermelisiniz.Her mekanın mimari yapısı,  şekli ve özellikleri farklı olacağı için tek bir örnek üzerinden gitmek yerine daha detaylı ve özenli düşünmelisiniz.
  • Boya seçimi bu hususta en önemli etkenlerden birisidir. Ev ve odalarınızın stillerine göre renk seçimi yapmak her zaman daha doğru olacaktır.  Açık renkler tercih etmek evinizi daha aydınlık ve ferah yapacaktır.  Canlı bir atmosfer için mavi ve tonları en uygun renklerdir. Renkler kişilerin psikolojisini etkiler. Örneğin pastel ve koyu tonlar da dinlendirici özelliğe sahip renklerdir.  Renkleri de belirlendikten sonra mobilya ve aksesuar alımına geçebilirsiniz.
  • Az önce de belirttiğimiz gibi kişisellik dekorasyonda ön plandadır. Göz zevki ve görsellik kişilerin zevkine göre olmalıdır. Bu konuda çeşitli ev aksesuarları ve ev stilinize uygun mobilyalar ile stilinizi yansıtabilirsiniz. Eşyalarınızın kaliteli ve dayanıklı olmasına özen gösterin.
  • Karanlık olan odalarınız için aynalar sizin kurtarıcınız olabilir. Doğru noktalara koyulacak aynalar ile odadaki ışığı yansıtarak çok daha aydınlık bir mekana sahip olabilirsiniz.

Ofis dekorasyonunda Dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?ofis dekorasyonu

Ofis dekorasyonları çalışanların performanslarını etkileyen en önemli unsurlardan birisidir.

  • Ofislerde genelde sade ve iç açıcı renkler kullanılmalıdır, böylece çalışanların dikkatlerinin dağılması önlenebilir. Ofis tavanının ve duvarlarının açık renk seçilmesi ışığı yansıtma özelliğinden dolayı karanlık bir ortam oluşmasını engeller.
  • Mobilyalarda biraz olsun koyu renk kullanımı ofislerde bütünlüğü oluşturucu bir etken olabilir. Böylece gelen müşteriler ve misafirler için daha ferah ve huzurlu bir ortam yaratılabilir.

ofis dekor

  • Mobilya dağılımı ve düzeni olmazsa olmazlardandır. Masa düzeni ve mobilyaların düzeni ortamdaki hareketliliği sağlar. Bu yüzden mümkün olduğunca geniş alan bırakılacak ve hareket alanı kısıtlanmayacak şekilde ofisler dizayn edilmelidir.
  • Ofisler mümkün olduğunca sade tasarlanmalı ve dekore edilmelidir. Sadelik ve rahat bir ortam ofise gelecek kişi ve konukları etkilemede büyük öneme sahiptir.
  • Ofislerde bitki bulundurmak dekorasyonu tamamlayıcı bir unsurdur. Ancak genelde az güneş isteyen bitkileri tercih etmek sizin faydanıza olacaktır.

Yukarıdaki konularda ve daha birçok dekorasyon konusunda yapı dekoratif sitesi size birçok olanak sunmaktadır.