WordPress Beyaz Sayfa Hatası ve Çözümü

WordPress eklenti ve temalarının getirdiği dinamikliği ve basit yapısıyla günümüzde en çok kullanılan site yönetim sistemidir. Hatta birçok alışveriş veya haber sitesinde de kullanılmaktadır. (Sözcü gazetesi gibi) Kolaylık ve basitliği, gelişmiş özellikleri sayesinde bir de ekstradan ücretsiz oluşu en çok tercih edilme sebeplerindendir.

Her ne kadar basit de olsa bazen kullanıcı kaynaklı veya küçük kodlama hatalarından dolayı sistem kısa süreli çökebiliyor veya bazı hatalar verebiliyor. Herkesin karşılaştığı en büyük hata sanırım beyaz sayfa hatasıdır. Bunun birkaç çözümü mevcuttur, büyük ihtimalle aşağıdaki yöntemleri uyguladığınızda sorununuz çözülecektir.


  1. Beyaz sayfa sorunları genellikle bir eklenti yüklendiğinde oluşmaktadır. Eklentilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak ise çok basit. FTP’ye bağlanıp wp-content klasörünün adını değiştirirseniz(herhangi birşey yapabilirsiniz) ve değiştirdikten sonra site normal açılırsa, sorun eklenti kaynaklıdır.Eğer sorun eklentidense, eklentileri birer birer pasif hale getirip, eklenti kaynağını bulabilirsiniz.
  2. Beyaz sayfa hatası tema kaynaklı da olabilir. Hatanız eklenti kaynaklı değilse o zaman tüm temaları silip ya da hata olan temayı bulup değiştirebilirsiniz.
  3. Bu iki işlem yardımcı olmadıysa wp-config.php dosyasını notepad++ ile açıp UTF-8 kayıtlı ise bunu ANSI yapın. Eğer ANSI ise tam tersi UTF-8 yapın.
  4. Sorun hala düzelmedi ise wp-admin ve wp-includes klasörlerini silip tekrar yükleyin.
  5. Yukarıdaki işlemler büyük ihtimalle sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Ancak ısrarla hata düzelmiyorsa sorun hostingdeki php.ini dosyasında olabilir. Böyle bir durumda hosting firmanıza bir ticket açarak yardım isteyebilirisniz.

Bu işlemler genelde sorunu çözecektir. Ancak hala hata devam ediyorsa son işlem olarak wp-includes/pluggable.php dosyasını açıp, başına


<?php ob_start(); ?>

kodunu ekleyin.