Windows XP bitiyor mu

Windows XP, Windows 7 ve 8’in çıkmasıyla neredeyse bitme noktasına gelmişti. Windows da Nisan 2014’den sonra XP desteğini çekeceğini açıkladı. Yani bunun anlamı Nisan’dan sonra XP kullanan bilgisayarlara güncelleme, güvenlik, hatalar ve yeni özellikler hakkında destek verilmeyecek.

Windows bu konu hakkında kullanıcılarına işletim sistemlerini değiştirme çağrısı yaptı ve Windows 8 veya 7 ‘ ye geçmelerini tavsiye etti. Windows geçişlerin sağlıklı ve hızlı olması için Laplink ile anlaşmaya gitti ve PCmover Express For Windows XP’yi ücretsiz dağıtmaya karar verdi. Bu sayede kullanıcılar herhangi kayıtlı ve bilgilerini kaybetmeden her türlü resim,ses,video gibi dosyalarını yeni işletim sistemlerine taşıyabilecekler. Bunu indirmek isteyen kullanıcılar windowsxp.com adresinden indirebilirler.


Bir zamanların fırtına işletim sistemi olan ve ilk çıktığında büyük bir sükse yapan XP’nin de böylece resmi olarak sonu gelmiş olacak. Eski kullanıcıların büyük bir çoğunluğu da yeni sürümlere geçiş yapacak. amirunningxp.com adresine girerek işletim sisteminizin XP olup olmadığından emin olabilir ve XP’ye verilen desteğin ne zaman biteceğine sayaçtan ulaşabilirsiniz.