Web Yazılım Ajansı, Seo ve Sosyal Medya

Web tasarım, yazılım, seo ve sosyal medya günümüzde oldukça popüler hale gelen ve geleceği çok parlak alanların arasında sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmektedir. Özellikle geçtiğimiz sene çıkan bir yasa ile belirli bir ciro üzerindeki firmaların kendilerine ait internet sitesi olması gerekmektedir. Kendine ait sitesi olan firmalar da doğal olarak isimlerini duyurabilmek adına yazılım, Seo ve sosyal medyayı etkili kullanmak istemekte ve bu sayede daha çok kullanıcı ve müşteriye ulaşmak istemektedir.

İsterseniz şimdi bu dalları biraz incelemeye alalım :

Seo nedir ?

seo

Seo, kısaca kısaltmayı çevirmek gerekirse Search Engine optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu demektir. Bunu biraz daha açacak olursak sitenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemler olarak adlandırabiliriz. Seo , On Page Seo(Site içi ) ve Off Page Seo(Site Dışı) olmak üzere iki kısımda incelenebilir. Bu bağlamda iki kategori için de çeşitli teknikler yer almaktadır. Herkes Seo yapabilir mi ? Tabi ki yapabilir. Ancak bunun için arama motorlarının algoritmalarını çok iyi kavramak ve bu konuda uzman olmak gerekmektedir ki bu da oldukça uzun bir zaman alacaktır. Arama motorlarının gücü anlaşıldıktan ve internet dünyasında söz sahibi olmasından sonra ” Seo Danışmanlığı ” adı ile yeni bir iş kolu da sektöre girmiştir. Herkes Seo adına makaleler okuyarak çeşitli bilgiler edinebilir ancak firma iseniz ve internet üzerinden hedef müşteri kitlenize ulaşmak istiyorsanız sitenizi bu işin profesyonellerine emanet etmeniz en mantıklısı olacaktır.


Sosyal Medya

Sosyal Medya kavramını Dünya üzerinde duymayan kişinin kaldığını hiç sanmıyorum. İnsanların internet dünyasındaki etkileşimleri, Sosyal ağlar(Facebook, Twitter, Pinterest, Reddit vs) üzerinden yapılan paylaşımlar gibi bir bütün olarak görmek gerekir. Sosyal Medya ‘nın gücü ise gün geçtikçe giderek daha da artmaktadır. Çünkü her gün yeni kişiler bu sosyal ağa katılmakta ve sosyal medya kitlesi de milyarlarca kişiye ulaşmaktadır.

Sosyal Medyanın Gücü

sosyal medya

Web siteleri için de sosyal medyanın gücünü doğru kullanmak gerekir. Sosyal medyayı doğru ve etkili kullanan sitelere bir örnek vermek gerekirse sanırım Onedio en iyi örneklerden biri olacaktır. Site ilk açıldığında neredeyse hiç kimse adını bilmemesine rağmen site şu anda günlük yüzbinlerce ziyaret almaktadır ve bunu Sosyal medyayı doğru kullanarak elde etmiştir. Facebook ve Twitter üzerinden yapılan paylaşımlar kullanıcılar tarafından tekrar tekrar paylaşılarak geniş kitlelere ulaşmıştır.

Dünya geneline bakacak olursak sadece Facebook 8 milyar site içerisinden %12,73 web trafiğine sahiptir bu da yaklaşık 1 milyar kullanıcıya tekabul etmektedir. Diğer sosyal medya sitelerin de eklerseniz kabaca bu gücü görebilirsiniz.

Kısaca hedef kitlelere ulaşmada Web Yazılım Ajansı , Seo ve sosyal medya kullanmanın önemini tekrar vurgulamak gerekiyor. Doğru hedef kitle , yazılım ve seonun kullanılmasıyla başarı kaçınılmaz olacaktır.