Uzaktan Eğitime Nasıl Kayıt Olunur (Nasıl Başvurulur)

Açık ve Uzaktan Eğitim Sistemi

Açık ve uzaktan eğitim sistemi de normal eğitim sistemi gibi Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme sınavı ile öğrenci alır. Normal eğitim sisteminden tek farkı günlük olarak derslere katılım zorunluluğu bulunmaz, sadece vize ve finallerine girmek yeterlidir. Ders için gerekli olan materyalleri okulunuz size sağlar. Derslere kendiniz çalışabileceğiniz gibi internet üzerinden de canlı olarak derslerinizi takip edebilir ve anlamadığınız konuları tekrar tekrar izleyebilirsiniz. Uzaktan eğitim veren bölümler normal eğitim veren bölümlerden daha düşük puanlarla alım yaptığı için sıkça tercih edilir. Bu sistem ile birlikte aynı anda hem okuyup hem de çalışmak oldukça kolaydır.

Açık ve Uzaktan Eğitim Sisteminin Avantajları

Açık ve uzaktan eğitim sisteminin en büyükavantajı, fiziksel engelli, bir işte çalışan veya maddi engellerinden ötürü şehir dışına çıkamayan kişiler için eğitim sağlamasıdır. Çünkü Açık ve uzaktan eğitim sistemi ile bilgiye her an, dilediğiniz yerde kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Zaman ve mekan kısıtlaması yoktur. Ve alınan eğitim normal eğitimle birebir aynı seviyededir. Eğitim açısından normal eğitim ile arasında hiçbir fark yoktur. Normal eğitim alan öğrenciler gibi Uzaktan Eğitim alan öğrenciler de öğrenciliğin getirdiği tüm imkanlardan yararlanabilmektedir.

Açık ve Uzaktan Eğitim Sisteminde Sınavlar Nasıl Uygulanır?


Bu sistemde, normal sistemde olduğu gibi sınavlar vize ve finalden oluşur. Uzaktan eğitim veren bazı kurumlar vizelerini internet ortamında gerçekleştirebilirler. Ancak çoğunlukla vize ve finalleriniz, bulunduğunuz şehirdeki bir okulda hafta sonları uygulanır. İnternet üzerinden yapılan vize sınavlarında not ortalaması ağırlığı %20, finalde %80 iken, internet üzerinden yapılmayan vize sınavlarında not ortalaması ağırlığı, %30 ve final %70 olmaktadır. İnternet üzerinden yapılan vize sınavlarında Yükseköğretim Kurulunun düzenlemesi sebebiyle not ortalaması ağırlıkları bu şekildedir.

Kayıt Aşaması

YGS ve LYS puanlarınızla yerleştiğiniz herhangi bir uzaktan eğitim veren bölüme, bizzat okula gidip kayıt olabileceğiniz gibi, herhangi bir AÖF kayıt bürosundan da kaydınızı yapabilirsiniz. Öncelikle yerleştiğiniz okulun internet sayfasındaki duyurularını mutlaka takip etmelisiniz. Her fakültenin kayıt tarihleri belirli günlere yayılmıştır. Yerleştiğiniz fakültenin kayıt tarihini öğrendikten sonra, yine kayıt için istenilen belgeleri okulunuzun internet sitesinde bulabilirsiniz. Kayıt için istenilen belgelerinizi tamamladıktan sonra okulunuza veya AÖF bürolarına gidip kaydınızı yaptırabilirsiniz. Kayıt işlemlerinden sonra size verilen Öğrenci numarası ve şifresiyle yerleştiğiniz okulun Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden online derslere giriş yapabilir, vize ve finallerinizi bu sistem üzerinden takip edebilirsiniz.