Ücretsiz Site Analiz Araçları

Aşağıda sıralayacağım site analiz araçları belki çoğunuz biliyorsunuz ancak bilmeyenler için faydalı bir konu olacağını düşünüyorum. Kendim de sık sık kullandığım site analizi araçları :

– Ahrefs

Belki de backlink analizi için en çok kullanılan site ahrefs.com ‘ dur. Ahrefs ile sitenizin veya rakip sitelerin backlink inşasını görebilir, anchor text oranlarını, yeni alınan ve kaybedilen backlinkleri, hangi kelimelerden backlink alındığının analizini yapabilirsiniz.

Site adresi :  https://ahrefs.com/

– Majestic

Tanıtım yazılarında, link alımlarında veya reklam alımlarında en çok dikkat edilen kriterlerden biri olan Trustflow değerini Majestic üzerinden url girerek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca Citation flow ve backlinkleri de görebilirsiniz.

 Site adresi :  https://majestic.com/

 

– SERP Checker

Serp Checker bir anahtar kelime kontrol aracıdır. Ancak sadece bununla da sınırlı bir analiz sitesi değildir. Üyelik oluşturarak 3 farklı sitenizin kontrolünü yapabilirsiniz. Site anlık olarak güncellenmekte ve en güncel verileri sunmaktadır.


Site üzerinden sitenizin anahtar kelimelerindeki sıralamalarını takip edebilirsiniz. Kısa bir sürede üyelik açarak 3 farklı siteniz için birden fazla kelimeyi aynı anda analiz edebilirsiniz. Aynı zamanda kelimelerinizin günlük sıralamalarını grafik ekranda görebileceksiniz. Belki de en güzel yanı anlık olarak güncellenmesidir.

 Site adresi : SERPChecker

–  MOZ

Ahrefs ve Moz site analizlerinde en çok kullanılan sitelerdir. Moz üzerinden yine tanıtım yazısı , link ve reklam alımları için önemli kriterlerden biri olan Domain Authority ve page Authority değerlerini sorgulayabilirsiniz.

Site analizlerinde en çok kullanılan ve kabul görmüş sitelerin başında geliyor. Site üzerinden sitelerin DOMAIN AUTHORITY ve PAGE AUTHORITY değerlerini görebilirsiniz. Eğer bu kavramlar hakkında henüz bilginiz yoksa yakında yazacağım yazımı bekleyin derim. Diğer yandan da sitede incelediğiniz sitenin en kaliteli konularını da görebilirsiniz.

Site adresi : MOZ

Yukarıdaki siteler genel olarak analiz araçları arasında en çok kullanılan ve en doğru bilgileri veren sitelerdir. Bunlara ek olarak sitenizdeki kırık linkleri temizlemek için http://www.brokenlinkcheck.com/broken-links.php adresini kullanabilirsiniz. Bu site sayesinde kodbankasi.org sitemde 50 ye yakın link temizledim.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.