Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlar

 Bir araştırma firması olan “We Are Social Signapore” Türkiye’yi de kapsayan 24 ülkenin sosyal medya analizi, sosyal medya kullanım oranı ve mobil cihazların kullanımı konularını kapsayan bir araştırma yaptı. Türkiye :

  • Toplamda neredeyse nüfusun yarısı internet kullanıyor. (35 milyon kişi )
  • Bu internet kullanıcılarının neredeyse hepsinin hatta daha fazlasının Facebook hesapları var. Yaklaşık 36 milyon kişi.
  • Günün 5 saate yakın bir bölümünü internette geçiriyoruz. Buna 2 saate yakın bir mobil cihaz internet kullanımını da ekleyince neredeyse günün 7 saatini internete ayırmış oluyoruz.
  • Facebook, Twitter, Google + gibi sosyal medyyada 2 buçuk saat harcıyoruz.
  • Türkiyede en çok Facebook kullanılıyor. Sonra Twitter ve Google + geliyor.Kullanım oranları da sırası ile %93 , % 72 ve %70.
  • Son yıllarda ise LinkedIn kullanımında bir artış söz konusu. (%33)

sosyal ağlar

Türkiye’de her 5 kişiden 3’ü bir şekilde internete erişebiliyor. Kırsal kesimlerde ise bu 5 e 2 olarak değişiyor.

Akıllı telefonlar da elimizden düşürmediğimiz cihazlar. Gerek oyun gerek iş konusunda artık neredeyse telefonlara bağımlı yaşıyoruz. Araştırmaya göre %44’lük kısım telefonları ile birlikte uyuyor. Artık çalışanlar ofislere telefon getirmekle kalmıyorlar hayatlarının bir parçası yapıyorlar. % 6 lık bir kısım da telefonlarına ayırdıkları zamanın eşlerine ayırdıkları zamandan daha fazla ve önemli olduğunu düşünüyor. Belki de teknolojiyi bu kadar yaşamımızın içerisine katmamak gerekli. Kim bilir ?