Türk Telekom’da Kariyer

Türk Telekom bilindiği üzere Türkiye’deki en gelişmiş ve kariyer açısından herkesin çalışma hayalinin bulunduğu bir telekomünikasyon şirketidir. Önceden 70.000 olan çalışan sayısı 2005 yılındaki özelleştirmeden sonra 30.000 civarlarına düşmüştür. %55 hissesi hala Lübnan kökenli bir telekomünikasyon firmasına aittir. Ayrıca 2009 ve 2010 yıllarında Türk Telekom Türkiye’nin en değerli markası seçilmiştir. Türkiye’nin en değerli markası  Türk Telekom’un hizmet verdiği alanlar içerisinde GSM,sabit hat, internet, yazılım ve çağrı merkezleri gibi pek çok telekomünikasyon alanı yer almaktadır.

Peki Türk Telekom iş başvurusu yapabilmek gereken şartlar neler ?

Türk Telekom’da mühendis olarak işe başvururken genellikle adaylardan istenen özellikler arasında çeşitli mühendislik fakültelerinden mezun olunması (Bilgisayar,işletme,Elektrik,Telekomünikasyon,iktisat vb…) veya son sınıf okunması gibi kriterler yer alıyor. Ayrıca ingilizce seviyenizin de iyi derecede olması gerekiyor.


Mühendis dışında Türk Telekom’da uzman yardımcısı veya tekniker olarak da işe başvurabilirsiniz. Bunun için de bu alanlarda 4 yıllık lisans bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.

Bütün adaylardan istenen en temel başvuru şart da kesinlikle 30 yaşınızı doldurmamış olmanız.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız başvuru sonrasında çeşitli genel yetenek testlerine ve mülakatlara tabi tutuluyorsunuz. Bu testlerden sonra da işe alım süreci başlıyor.

Türk Telekom çalışanlarına pek çok haklar tanımaktadır. Prim sistemi ile en yüksek performans hedeflenerek ödüllendirilme sistemi geliştirilmiştir. Ayrıca firma tarafından verilen haklar arasında ; akaryakıt yardımı,servis, yemekhane, uygun fiyatlı internet ve özel sağlık sigortası bulunmaktadır.

Kaynak : iş başvurusu