Topkapı Sarayı Hakkında Kısa Bilgi

Osmanlı tarihinin en önemli yapıtlarından birisi olan Topkapı Sarayı hakkında birçok kişinin ziyaret etme fikri mutlaka vardır. Topkapı Sarayı nerede diye merak eden olursa sarayın İstanbul’da olduğunu söyleyerek başlayalım anlatmaya. 

Topkapı Sarayı devlet idaresinin sağlanması için 1475 yılında inşasına başlanan ve 1478 yılında kullanılmaya başlanan bir yapıttır. Bu yapıt devletin idare edilmesinde 400 yıl boyunca kullanılmıştır. Rivayete göre içerisinde 3000 kişi ile 4000 kişinin sarayda yaşadığı söylenmektedir. Yapımında fikri ve emeği geçen isimler arasında Mimar Sinan başta olmak üzere Davud Ağa, Fatih Sultan Mehmet, Acem Ali ve Sarkis Balyan bulunmaktadır. 400 yıl boyunca birçok padişah, padişahın validesi ve eşleri, cariyeleri burada yaşamıştır. Topkapı Sarayı Cumhuriyetin ilan edildiği tarihten itibaren müzeye çevrilmiştir.  


Dünyanın en büyük elmaslarından olan kaşıkçı elması da burada sergilenmektedir. 1853’e kadar kullanılan bu saray yerini Dolmabahçe sarayına bıraktı daha sonra. Topkapı Sarayı şu anda ziyaret etmek isteyenlere her gün kapısını saat:09.00 ile 18.00 arasında açmaktadır. Topkapı Sarayı Gülhane Parkının üst tarafından bulunur ve Sultanahmet meydanından girişi bulunmaktadır.