Tablet alırken neye dikkat etmeli?

Tablet pc kullanıcıları bilir ki, laptop, masaüstü bilgisayar başka tabletin keyfi bambaşkadır. Özellikle tablet pc kullanmaya alışan biri bazı zamanlar dizüstü bilgisayarını bile açmaya gerek duymaz.

Ama çevrenizde muhakkak tabletin ne kadar yavaş olduğunu ne kadar kötü bir şey ve gereksiz olduğunu söyleyenler olmuştur. Kimileri elinden bırakamazken kimileri ise artık süs eşyası bir oyuncak olarak gördüğü bu aletlerde bu yaman çelişki neden kaynaklanıyor?

Cevabı çok basit: Ucuz tabletlerden! Artık Bim’de bile 150 liraya tablet satıldığını görmüşsünüzdür. Sorun şu ki 150 liralık o tableti alıp iPad gibi performans beklemek! Tabii ki 150 liralık tablet yavaş olacak ve her uygulamayı çalıştırmayacak kasacaktır. Eğer amacınız “neymiş bu tablet dedikleri”ni öğrenmekse ve meraktan alıyorsanız ya da 7 yaş altı çocuğu basit oyunlar için alıyorsanız -ki o durumda bile ekranı tam algılamadığı için çocuğun sinir olması pek muhtemel- size 150 liralık tablet almanızı salık veririz.

Peki işe yarar bütçemi de fazla zorlamayacak bir tablet pc lazım diyorsanız…

Öyleyse artık yazının başlığına da konu olan sorunun cevabını artık verebiliriz:

1) İşlemci işlemci işlemci…


Tablet pc seçerken işlemci çok önemlidir çünkü hız demektir. Ram vb gibi özellikler de önemli -ayrıntıya girmeyelim- ilk etkileyecek şey işlemcidir. O sebeple dört çekirdekli işlemcili bir tablet almalısınız. Daha alt işlemciler sizi üzer, sizi stres yapar. Dört çekirdekli işlemcili ve fiyatı iy bir tablet pcye örnek Onda V819 Tablet bilgisayar: http://www.tabletburada.com/tablet-pc-modelleri/543-onda-v819-mini-tablet-bilgisayar.html

2) Ekran ekran ekran….

Süper bir işlemci olsun istediği donanım özellik olsun, dokunduğunuzda algılamayan bir ekran ya da tıkladığınız azıcık sağı solu tıkladığınızı sanan bir ekran o tableti kırmanıza yol açabilir. En iyi ekranlarıyla üretmesiyle meşhur Ainol markasının modellerine bakın deriz: http://www.tabletburada.com/1_ainol

3) Ram

Sadece oyunseverler için değil uygulama için ve tabletin günlük kullanımında da önemlidir.

Peki bu üçünü bir arada istersek nasıl olur? Örnek olarak Pipo M7Pro tablet bilgisayarın donanımını yazalım. En iyi tabletin donanımın nasıl olması gerektiğine dair bir örnek:

İŞLEMCİ – Rockchip RK3188 Dört Çekirdek

RAM – 2 GB

GRAFİK İŞLEMCİSİ: – MALI 400 4 Çekirdek

İŞLETİM SİSTEMİ – Android. 4.2.2

EKRAN BOYUTU – 8.9″ / 1920×1200

http://www.tabletburada.com/tablet-pc-modelleri/563-pipo-m7pro-tablet-bilgisayar.html