Söylev Hakkında Kısaca Bilgi

Söylev nedir? İnsanlar özellikle bir edebiyat konusu, tiyatro gibi ilgi alanları ile ilgilenen kişilerin karşısına çıkan söylev hakkında kısaca bilgi verme gereği duyduk. Söylev vikipedi hakkında sizlere ana fikri sunarak bu merakınızı gidermeye çalıştık. 

Söylev bir topluluğa yapılacak olan ve onlara belli bir düşünceyi ya da duyguları hissettirmek ve aşılamak için uzun olan coşku ile anlatılan okunun hitabe şeklinde tarif edebiliriz. Söylev çeşitlerini çeşitlendirebiliriz. Siyasi, hukuki, sanatsal, askeri, dini, akademik ve ya tören söylevleri çeşitler arasındadır. Asıl amacı insanlara anlatmak istediğin duyguyu coşkulu bir şekilde benimsetmek ve kişinin o düşünceyi tamamen kabul etmesini sağlamak. Bir diğer adı nutuktur.


Tiyatro ile ortaya çıkmış ve gelişmiştir. Yeri geldiğinde bütün yazı türlerinin söylevden yardım aldığını ve yararlandığını söyleyebiliriz. İnandırmak, etkilemek ve coşkuyu insanlara yaşatmak için söylenen sözlerdir. Söylevi söyleyecek olan kişinin bu söyleve inanması gerekir. Bu vücut dili de gerektirir tabi. Son cümleler ve kelimeler mutlaka daha fazla coşku yaşatmalıdır. Bu konuşmanın etkisini son hamlede en yüksek seviyeye çıkarmak anlamanı gelir.