Sitelerdeki Yavaşlık Nedenleri

Websitesi olan kişilerin en çok üzerinde durması gereken konulardan birisi de sitelerinin yavaş olup olmadığı eğer yavaşsa neden yavaş olduğudur. Birçok sebep sitelerin yavaşlamasına neden olabilir. Ancak genellikle site sahibinin yaptığı hatalar sonucunda site yavaşlaması durumu görülür. Site içerisindeki sayfa geçişleri yeterince hızlı değilse ve siteniz ana ekranı yavaş açılıyorsa şunlar yavaşlamaya sebep olabilir :

  • CSS ve Javascript’te gereksiz kodlar bulunabilir ve mümkn olduğunda css ve javascript dosyalarını birleştirin. Böylece daha az yer kaplayıp sitenin yavaş açılmasının önüne geçebilirsiniz.
  • Temada bulunan ve internetten anlık veri çeken döviz kurları, hava durumu, manşet kodları da sitenizi yavaşlatabilir.
  • Çok fazla karşılaşılmasa bile yavaşlama durumunda Hosting firmanızla iletişime geçin. Host kaynaklı bir sorun olabilir.
  • Lokasyonu Türkiye dışında farklı bir ülkede bulunuyorsa sitede geç yüklenme sorunu doğurabilir. Bunun sebebi ping süresinin uzamasıdır.
  • CPU limitinin düşük olmaması gerekir. Site belirli bir hite ulaştıktan sonra Host firmanızdan daha üst bir CPU limiti almalısınız.
  • Özellikle WordPress sitelerde aşırı eklenti kullanımı sitelerde yavaşlamalara sebebiyet gösterir.
  • Sitedeki resimleri mutlaka optimize edin.

Yukarıdaki bütün maddeler yavaşlamaya sebep olur, mümkün olduğunca bu maddelere dikkat etmek gerekir. Yavaş açılan web siteleri ziyaretçileri sıkar ve gelen ziyaretçi sitenizden çıkar. Mümkün olduğunca site hızınızı göz önünde bulundurun.

Önceki yazımızda WordPress Tema ve Eklenti Yükleme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu tür etkenler web sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır. Belirtilen faktörlerden web sitenizi korursanız hızında yavaşlama olmayacaktır. Sitenizi bakıma sokarak, hatalarınızı düzelttiğiniz takdirde site hızınız düzelecektir. Bir web sitesi, hızıyla güzeldir! Yavaş siteler erişimi ve içeriklerin kalitesini düşürür.