Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Hepimiz telefonumuzda, bilgisayarımızda, tabletimizde, flash belleğimizde ya da harici belleğimizde, bizim için anlamlı ve çok değerli fotoğraflar barındırıyoruz. Diyelim ki yanlışlıkla bütün fotoğraflarınızı sildiniz ya da oğlunuz/kızınız, telefonunuzu kurcalarken fotoğraflarınızı siliverdi! Ne yaparsınız? Çocuğunuza kızmayın. Çünkü artık bir çözümü var.

Silinen fotoğrafları geri getirme programı, telefonunuzdan, bilgisayarınızdan, tabletinizden, flash belleğinizden, harici diskinizden ve hafıza kartlarınızdan sildiğiniz fotoğrafları geriye getirmenize yardımcı oluyor.

Programın kullanımı oldukça basit. Diyelim ki flash belleğimizde çok değerli fotoğraflarımız vardı ve yedeklemek isterken yanlışlıkla ‘sil’ tuşuna bastık. Yapacağımız işlem çok basit. Flash diskimizi bilgisayarımızın USB Hub’una bağlıyoruz. Silinen Fotoğrafları Geri Getirme programını çalıştırıyoruz. Program menüsünden, flash belleğimiz bilgisayarımızın hangi sürücüsüne bağlı ise onu seçiyoruz. (Bilgisayarıma girdiğinizde bilgisayara bağlı sürücüler görünür. Flash belleğimizin hangi sürücüye bağlı olduğunu öğrenmek için isminin yanında parantez içinde yazan büyük harfe bakmalıyız. Örn. Kingston (:L) )


Flash belleğimizin bağlı olduğu sürücüyü seçtikten sonra, geriye getirilen fotoğrafların bulunacağı klasörü seçiyoruz. Program, kendisi klasör oluşturmadığı için, fotoğrafların bulunmasını istediğimiz yere yeni bir klasör oluşturmamız daha doğru olacaktır.

Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra başlat butonuna basıyoruz. Fotoğrafların geriye getirilme süreci, harici belleğin büyüklüğüne, geriye getirilen fotoğrafların boyutuna ve kullandığınız bilgisayarın hızına göre değişkenlik gösterebilir.

İşlem tamamlandığında silinen fotoğraflarınızı seçtiğiniz klasörde görebilirsiniz. Tamamı geri gelmeyebilir ve veri kaybı yaşanabilir. Bu kaçınılmazdır.

Ayrıca bilgisayarınızda ve harici olmayan bir sürücüden (telefon, tablet hafızası vb.) silinen fotoğrafları geriye getirmek, ne yazık ki mümkün değildir.