Siber saldırıları online takip edin.

Siber saldırılar internet ve teknolojinin hızlı büyümesiyle birlikte iyiden iyiye artmaya başladı. Amerika merkezi güvenlik şirketi Norse firması bir internet sitesi yayınlayarak topladığı bilgilerle bir harita oluşturmuş ve çok da güzel olmuş. Bu siteye giriş yaparak anlık olarak yapılan siber saldırıları canlı izleme olanağına sahip oluyorsunuz.

Site üzerindeki haritada saldırı kaynakları, saldırı türleri ve saldırıların yapıldığı – yapılan ülkeler görülebiliyor. Harita açıldığında ilk dikkat çeken ise Çin’in yoğun olarak siber saldırı gerçekleştirmesi. Arka arkaya farklı saatlerde giriş yapsanız da büyük oranda Çin‘in saldırı yaptığını görüyorsunuz. ABD ise, Çin’in arkasından ikinci sırada yer alıyor.


Yayınlanan haritada saldırılarının kaynağı, türü ve yönü gösteriliyor. Haritaya göre en çok siber saldırıyı Çin gerçekleştiriyor. Amerika Birleşik Devletleri ise en çok saldırıyı gerçekleştiren ikinci ülke olmanın yanı sıra saldırıların en çok yönetildiği ülke olarak belirtilmiş.

canlı hacker saldırısı

Siteye aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

Canlı Siber Saldırılar

Türkiye üzerinde de saldırılar diğer ülkelere göre biraz az olsa da saldırılar mevcut ve saldırıların genelinin İstanbul ve Ankara çevrelerinde olduğu görülüyor.

Bir önceki “Ramazan ayı uygulamaları” başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.