Sar Değeri Nasıl Ölçülür

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi ve insanların sürekli olarak daha fazlasını istemesi sebebiyle her yıl yeni nesil cihazlar üretilmekte ve satışa sunulmaktadır. Örneğin eskiden kullanılan düğmeli, kapaklı telefonların yerini artık dokunmatik ve çok güçlü işlem yapabilen telefonlar almıştır. Bu cihazlar hayatımızı inanılmaz bir derecede kolaylaştırırken, arka planda ise insan sağlığına da büyük oranda zarar verdiğini genel kültür olarak bilmemiz gerekir.

SAR Nedir ?

SAR, yani Spesific Absorption Rate özetle telefonun yaymış olduğu radyoaktif dalgaların vücudumuza ne kadar etki ettiğini hesaplamak için kullanılan bir değerdir.

SAR değerini ölçmek için bilimsel ve teknolojik olarak hazırlanmış bir takım denklemlerden yararlanırız. SAR ölçümü yapılırken kafatası modeline takılan akıllı bir telefon ile kafatasına yayılan radyoaktif dalgalar ölçülür ve hesaplanır. Bulunan değer kullanılan cihazın SAR değeridir.


Sar Değeri Ölçümü

SAR ölçümü yapıldıktan sonra bulunan değer 1 ise cihazın SAR değeri çok iyidir. SAR değeri 2’ye kadar olan tüm cihazların da satışa sunulmasına onay verilir.

SAR değeri yüksek olan cihazları kullanırken vücuda uzun süre yakın olması durumunda vücuda normalden daha fazla radyasyon yayacağı için ileriki yaşlarda sağlık sorunları baş gösterebilir. Kanser, kalp krizi, kısırlık, kemik erimesi gibi son derece tehlikeli ve kurtulması güç hastalıklara yakalanma olasılığını en aza indirmek için SAR değeri az olan cihazlar kullanılmalı, çoklu özellikleriyle kendine çekmeye çalışan sar değeri belli olmayan cihazlardan ise uzak durulmalıdır.