Salt Okunur Nasıl Kaldırılır?

Bilgisayarların içinde bulunan dosyalarda salt okunur ibaresinin anlamı şudur: Dosyalarınızda bulunan içeriğin istemeden kaza ile tümden silinmesine veya dosyalarınızın içeriğinin değiştirilmesine karşı kullanılan bir imgedir. 

Bazen bilgisayarınızda bulunan bazı dosyalara uyguladığınız salt okunur ibaresini kaldırmak isteyebilirsiniz. Peki, salt okunur nasıl kaldırılır? Öncelikle üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz dosyayı bilgisayarınızda bulun. Bulduğunuz dosyanın üzerine gelip sağ tıklatın. Karşınıza çıkacak seçeneklerde Özellikler kısmına giriş yapın.

Özellikler sekmesinde karşınıza çıkacak olan genel sekmesinde Salt okunur ibaresi karşınıza gelecektir. Önceden salt okunur ibaresini seçtiğiniz için bu imgenin üzerinde bir işaret bulunacaktır. Bu kutuda bulunan işareti kaldırın ve Tamam sekmesine tıklatın. Bu sayede seçmiş olduğunuz dosyanın içeriğini değiştirebilir, düzenleme yapabilir, dilerseniz silebilir veya kayıt edebilirsiniz.


salt okunur nasıl kaldırılır

 Salt okunur ibaresi size ait dosyaların güvenirliği için yararlı bir özelliktir. Eğer kişisel bilgisayarınızı başka biri ile paylaşıyorsanız size ait dosyaları koruma altına almanızda fayda olacaktır. Bu sayede bilgisayarınızı paylaşan kişi dosyalarınızı sadece görebilir. 

Üzerinde herhangi bir değişiklik yapamaz veya silemez. Fakat siz dosyalarınızı yeniden düzenlemek için yukarda bahsettiğimiz açıklamaya uygun salt okunur ibaresini kaldırıp dosyalarınızı düzenleyebilir ve tekrar salt okunur yapabilirsiniz.