Saç bakımı için tavsiyeler

 Bir bayanın veya erkeğin kişiliğini, karakterini en iyi saçlar yansıtır ve güzelliği ortaya çıkarır. Kişiler yaşları kaç olursa olsun saçlarına özen göstermeli ve bakımını aksatmamalıdır. Sadece saç kesiminin değişmesi ile bile yüz şekli değişebilir, bu da sizi daha farklı gösterebilir. 

Saçlar kırılgan ve hassastır. Saç dökülmesini önlemek için saç bakımına gereken özen gösterilmelidir. Saçların sürekli rengini değiştirmek, çok sık güneşe maruz bırakmak gibi sebepler saç dökülmelerine neden olabilir. Saç dökülmesinin ana nedenleri ise; stres, hormonal bozukluklar, ilaçlara bağlı olarak dökülmeler, dengeli beslenmeme, mantar hastalıkları ve ailevi yani genetik saç dökülmeleridir. Saç dökülmesini önlemek için ise yapabileceğiniz şeyler şunlar ;

saçların uzaması için
  • Dengeli beslenin.
  • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine protein ağırlıklı beslenin.
  • Stresten kaçının.
  • Jöle gibi saçın nefes almasını önleyen ürünleri kullanmayın.
  • Vitamin eksikliklerini giderin. Gerekirse vitamin takviyesi yapın.
  • Saçları her gün yıkamak yerine 3 günde bir saç uzamasına yardımcı, yumuşaklık veren ve besleyici şampuan ile yıkayın. Saçları aşırı sık yıkamak yağlanmaya sebep olur.

Yukarıdaki maddeleri uyguladığınızda büyük ihtimalle saçlarınızdaki dökülmelerin önüne geçmiş olacaksınız. Saçlarınızın dökülmesinin önüne geçtikten sonra uzamasını hızlandırmak için de birkaç tavsiyemiz olacak. 

Saçların uzaması için temel iki kelime sabır ve iyi bakımdır. İyi bakılmayan saçlar kepeklenmeye ve yavaş uzamaya başlarlar. Kırık saç uçlarının önüne geçilmesi ve temizlenmesi bu konuda önemlidir. Doğru saç bakım ürünleri kullanımı ile de saçın beslenmesi, hacim kazanması ve hızlı bir şekilde uzaması sağlanabilir. Dengeli beslenme, sağlığınızın iyi olması ve vitaminler saçınız için en önemli maddelerdir.

Şunu unutmamak gerekir, vücudunuza iyi bakmazsanız, vücudunuz da size iyi bakmaz ve saçlarınız doğal görünümünden uzaklaşır. Vücudunuza iyi bakmalı, gerekirse saç bakım programlarından faydalanmalı ve mutlaka doğru ürünler kullanmalısınız.