sabıka kaydı nereden alınır

Sabıka kaydı kısaca; bireylerin adli suç işleyenlerin suçlarının bulunduğu, suçu olmayanların ise suçu yoktur ibaresinin yer aldığı belgeye denmektedir. Sabıka kaydının bir diğer adı da adli sicil kaydı belgesidir. İnsanları yüz kızartıcı her hangi bir suç işlediklerinde bu sicil kayıt belgesinde görülmektedir. 

Sabıka kaydı belgesi günlük olarak hayatımızın pek çok evresinde gerekli olmaktadır. Özellikle işe gireceğiniz zaman birçok işyeri bu belgeyi zorunlu olarak hazırlanması gereken evraklar listesine eklemektedir. Ayrıca birçok üniversite öğrencisi de bu belgeyi kayıt esnasında, burs ve yurt müracaatlarında bulundurması zorunludur. Bazı bankalarda kredi müracaatında istemektedirler. Hayatımızın birçok alanında kullanılan bu sabıka kaydı belgesini almak çok kolaydır.


Sabıka kaydı nereden alınır diye düşünenler için ülkemizin her il ve ilçesinde bulunan adliye saraylarından alabilmektedirler. Müracaat esnasında TC kimlik bilgisi gerekmekte olup kimlik olmadan işlem yapılmamaktadır. Ayrıca adalet bakanlığı son zamanlarda artan talep gereği bu belgeyi resmi internet sitesi üzerinden de vermektedir. Adalet bakanlığının bu uygulaması birçok vatandaşı oldukça rahatlatmıştır.

Bundan ziyade e-devlet üzerinden arama bölümüne “adli sicil kaydı” yazarak aratırsanız online olarak sabıka kaydınızı alabilirsiniz.