Reklamların Tüketiciler Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Firmaların kendilerini ve ürünlerini tanıtmak için kitlesel iletişim araçlarını kullanarak  verdikleri reklamlar hem işletmeler hem de tüketiciler açısından oldukça önemlidir. Ürünler ile ilgili mesajların tüketiciye doğru bir şekilde aktarılması ve kısa reklam filmi süresince gereken etkiyi yaratabilmesi için reklamlar işletmeler adına çok önemli bir araçtır.

Reklamların tüketiciler üzerindeki etkileri reklamların içerikleri ve tüketicilerin o an içinde bulundukları durumlara göre değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden reklam çalışmalarında titiz bir süreç yürütülmeli ve kritik noktaları doğru bir şekilde aktarmak için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Reklamların tüketiciler üzerindeki etkileri şu durumlarda değişkenlik göstermekte ve istenilen sonuçlar elde edilememektedir.

– Reklam süreleri:

Firmalar reklamlarını etki süresine göre ayarlayamamakta ve istenilen mesajı bu nedenle doğru aktaramamaktadırlar. Olması gerekenden uzun veya kısa reklam süreleri müşteriye istenilen mesajın aktarılmasına engel olmaktadır.

– İçerik:

Reklam içeriği doğru ve yeterli bilgilerle hazırlanmadığı zaman tüketiciler doğru bilgileri alamaz ve istenilen etki bırakılamaz. Bu yüzden reklam içerikleri açık ve sade bir dille hazırlanmalı müşteri üzerinde etki bırakacak slogan gibi içerikler kullanılmalıdır. Yanıltıcı bilgiler kesinlikle reklam içeriklerinde bulunmamalı, doğru ve gerçek bilgiler izleyiciler ile paylaşılmalıdır.


Reklam hazırlıklarında bu konulara dikkat edildiği zaman reklamın etkileri tüketiciler üzerinde olumlu yönde olmakta ve tüketiciler firmaların ürünlerine yönelmektedirler. Özellikle görsel reklamlarda kullanılan ögeler doğru bir şekilde reklam içerisine yerleştirildiğinde tüketici reklam unsurlarına özenecek ve ürünleri satın almak için anında harekete geçeceklerdir. Toplum içinde kullanılan ögelere de yer vermek alıcılar açısından olumlu etkiler bırakmaktadır ve kültürel değerlere reklamlarda yer verilmesi tüketiciler açısından ürünlerle aralarında bir bağ kurmalarını sağlamaktadır.

            Reklamın etkileri sadece bu unsurlar ile sınırlı değildir. Çocuk reklamlarında kullanılan çizgi karakterler doğrudan küçük tüketicilere etki etmekte ve bu sayede ürünleri ebeveynlerinden talep etmektedirler. Reklamlarda kullanılan müzik ve kısa filmlerde etkilerine göre toplum içerisinde kült haline gelebilmekte ve herkesin zihninde yer edebilmektedir. Son yıllarda özellikle sosyal medya reklamlarının bu etkilerini yoğun bir şekilde görüyoruz. Sosyal medya üzerinden yayınlanan reklamların diğer bir avantajı ise kaç kişiye ulaştığı hakkında bilgi sahibi olma imkânı ile işletmelere reklamlarının başarılı olup olmadığı konusunda bilgiler verebilmektedir.