Reklamlar Nasıl Engellenir ?

İnternet, her yerde bilgiye kolayca erişimimizi sağladığı için adeta vazgeçilmezimiz olmuştur. Fakat her güzel şeyin bir kusuru olduğu gibi, maalesef ki internet ortamının da kusurları vardır.

Bunlardan en bilineni, hepimizin gün içinde en çok karşılaştığı ve hepimizi çok kızdıran reklamlardır. Aceleniz vardır, bir şey araştırmak, okumak istersiniz her köşeden bir reklam çıkar. Bu reklamların çoğu ilginizi çekmeyen, bilmediğiniz veya kötü içerikli konulardan oluşmaktadır. Hele bir de yanlışlıkla tıklamak vardır ki, insan sinir olur.

Buralara tıklamak bazen birçok kötü içeriğin cihazlarımıza yüklenmesine sebep olmaktadır. Fakat öyle reklamlar var ki, sayfanın tümünü kaplıyorlar ve kapatma bölmesini bulmak, bulduğumuzda tıklayabilmek çok zor bir hal alıyor. Bu reklam tacizlerinden kurtulmanın basit iki yolunu aktaracağım sizlere. Bunlardan biri Adblock eklentisi, diğeri ise Combo Fix adlı programdır.


Combo Fix, bir program olduğu için internetten kolayca indirebilirsiniz. Fakat Adblock farklı tarayıcılara uyumlu bir eklentidir. Örneğin; Google Chrome için https://chrome.google.com/webstore/detail/adblockplus/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb?hl=tr linkini, Mozilla için https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/adblock-plus/ linkini kullanarak bu eklentiye erişebilirsiniz. Bu eklentinin Chrome için on milyondan fazla kez indirildiği saptanmıştır. Eklenti, reklamların çoğunu algılayıp görünmez kılmakta, algılayamadıklarını ise kendiniz kaldırdığınızda, Adblock bu reklamları hatırlar ve sonrasında onları da görünmez kılar. Yani, yeniden o reklamlar karşınıza çıkmaz. Adblock’u tarayıcınızdan kaldırmak da indirmek gibi çok basittir. Chrome için ayarlar/uzantılar bölümüne girip Adblock eklentisinin yanındaki çöp kutusuna tıklamanız yeterli olacaktır. Mozilla Firefox için ise, sağ üstteki butondan eklentiler bölümüne giriniz ve yine aynı şekilde Adblock eklentisinin yanında yer alan kaldır butonuna tıklayınız.