Random , randrange ve endswith komutları

Her programlama dilinde olduğu gibi Python programlama dilinde de random ifadeler önemli yer tutarlar. Genelde yazdığımız programların biryerinde mutlaka random ifadesi kullanırız. Python’da da random sayı oluşturmak için random sınıfı kullanılır. Hemen bir örnekle bu ifadeleri görelim.


import random
mod=random.randrange(3)
if mod==0:
 print (mod)
elif mod==2:
 print (mod)
else:
 print ("yanlış mod değeri")

Programımız 3 random değer üretecek ve randrange ifadesi ile hangi aralıklarda random sayı üretileceğini belirledik. Bu ifadeler 0,1 ve 2 olacak. Eğer modları 0 veya 2 ise mod değeri yazılacak aksi durumda ise yanlış mod değeri yazacak. Programı arka arkaya çalıştırdığımızda alacağımız çıktı şu şekilde olacak.

python-random

Çıktıda da görüldüğü gibi gelen random sayıya göre program işlem yapmaktadır.


endswith

endswith metodu kelimelerin son karakterlerine bakmaktadır.  Örnek programımızda sonu “met” ile biten isimler için farklı bir yazı sonu “met” hecesiyle bitmeyen isimler için ise ayrı bir yazı yazacaktır. Lafı uzatmadan örneğe geçiyorum, çok daha iyi anlaşılacaktır.


ad=input("adınız nedir? : ")
if ad.endswith('met'):
 print ('merhaba, bay met')
else:
 print ('merhaba met ile bitmeyen isimli kullanıcı :)')

Programı iki defa çalıştırdım ve ilk isime ali, ikinci isime ise mehmet adını girdim. Çıktı aşağıda:

python endswith

Yaptığımız örneklerin gayet basit ve açıklayıcı olduğunu düşünüyorum.Aklınıza takılan bir soru olursa yorum bölümünden sorabilirsiniz. Her gün kontrol edilmektedir. Bol kodlu günler dilerim…