Python’da if else döngüsü

Her programlama dilinde olduğu gibi if komutu python programlama dili için de aynı işlemi yapmaktadır. Bir kontrol yapılıyorsa yada bir koşul belirtiliyorsa if – else koşul ifadeleri kullanılır. Hemen örnek bir program yazalım.

print ("---------------------------------")
a=18
b=37
if (a>b)
 print ("a sayısı b den büyük ")
elif (a<b)
 print ("a sayısı b den küçük")
else
 print ("sayılar eşit")
print ("---------------------------------")

Programımızın çıktısı ise :

python ifelse

Programın kodlarından da anlaşılacağı üzere a ve b olarak iki sayı atıyoruz. Önceki yazılarda değinmediğim bir özellikten daha bahsedeyim. <strong>Python programlama dilinde</strong> diğer programlarında olduğu gibi int,string,char gibi atamalar yapmak gerekmez. Ne kullanacaksanız direk yazabilirsiniz bu da sizi fazla kod yazmaktan kurtaran gerçekten çok beğenilen <strong>temel</strong> özelliklerden birisidir.


Başka bir programda if else koşul ifadelerine güzel örnek olacaktır.

sifre= input(" şifreyi gir:")
if sifre=="python:
 print ("hoşgeldiniz...")
 print ("yönlendiriliyorsunuz...")
else:
 print ("geçersiz şifre")
 print ("tekrar dene")
print ("---------------------------------")

Kodlarımız bu şekilde. Bir şifre kontrolü yaptıracağız. Program açıldığında şifreyi gir kısmına python yazıldığında if bloğu içerisine aksi durumlarda ise else bloğu içerisine girilip o blog çalıştırılır.

python ifelse kullanımı

Python dilinde if else kullanımı kabaca bu şekilde.Gördüğünüz gibi aslında diğer dillere aşinalığınız varsa python hiç zorlanmayacağınız hatta kod yazma bakımından diğer dillerden çok daha pratik ve az kod yazılan bir dildir. Diğer makalemizde görüşmek dileğiyle. Bol kodlu günler dilerim…