Python Nedir ?

Python doksanlı yılların sonuna doğru gelişmeye başlayan ve temeli  Guido Van Rossum tarafından atılmış bir programlama dilidir. Sanıldığı gibi adını Python yılanından değil The Monty Python adlı bir İngiliz grubundan esinlenmiştir.

Python dilinin en önemli özelliklerinden birisi derlenmeden çalışabilmesidir. Çoğu programlama dili çalıştırılması için bir IDE’ye (Eclipse,Netbeans…) veya derlenmeye ihtiyaç duyarlar. (Java,C,C++…) Pythonun en önemli avantajı stabil ve derlenmeden hızlı bir şekilde çalışabilmesidir.

Diğer bir özelliği ise Python dilinde yazılmış programların okunmasının çok kolay olması ve anlaşılır olmasıdır. Diğer dillere göre çok daha basit ve hızlı çalışır.


Python programlama dilinin en büyük özelliklerinden birisi, Java ve C++ gibi dillerin aksine, derlenmeden  çalıştırılabilmeleridir. Python’da derleme işlemleri olmadığıiçin, bu dille oldukça hızlı bir şekilde program geliştirilebilir. Ayrıca Google, Python programlama diline açık bir şekilde destek vermektedir ve bünyesinde Python yazılımcıları bulunmaktadır. Ayrıca Python’un geliştiricis olan Van Rossum da bir zaman Google’da ve Dropbox’da çalışmıştır.

Ülkemizde de markafoni ağırlıklı olarak Python ve Django kullanılmış bir projedir. Yıllar geçtikçe de Python öğrenmeye çalışan yazılımcı sayısı gittikçe artış göstermektedir.