Python ile fibonacci dizisi

Fibonacci dizisi kendinden bir önceki sayının toplamıyla devam eden bir dizidir. Yani örnek vermek gerekirse:

0,1,1,2,3,5,8,13,21,34, … olarak devam eder. Programlama dillerinde bu dizi ile ilgili programlar temel teşkil eder. Çünkü hem algoritmasal olarak hem de yazılım geliştirme bakımından gayet güzel bir örnektir. Bununla beraber faktoriyel programları da yazılır. Özellikle üniversitelerde bilgisayar bölümü vize sınavlarında çok karşılaşılan sorulardan da biridir. Python dilinin diğer dillere nazaran çok daha basit yazıldığını ve daha dinamik olduğundan bahsedilmişti.

Fibonacci dizisindeki sayıları bulan bir program yazacağız. Kodlarımız aşağıdaki gibi olacak.


a,b=0,1
while b<100:
 print (b)
 a,b=b,a+b


Programımız bu kadar sadece 4 satır koddan oluşuyor. Gördüğünüz gibi python dilinin basitliğine belki verilebilecek en güzel örnek bu program. a ve b olarak 2 sayımız var, başlangıçta a değeri 0 b değeri ise 1. b sayısı 100 den küçük olduğu sürece yani 100’e kadar olan fibonacci sayıları yazılacak. b yi ekrana basip a,b=b,a+b kendinden bir önceki gelen değerle toplayarak devam et demektir. Çıktıya baktığımızda herşey daha kolay oturacaktır.

python fibonaci

 

Çıktıda da görüldüğü üzere 1 den 100 e kadar olan fibonacci dizisindeki sayılar ekranda görünmektedir. while içerisindeki 100 değerini değiştirerek farklı örnekler deneyebilirsiniz. Şimdilik bu kadar, bol kodlu günler…