Php Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Merhaba, yeni bir php makalesi ile tekrar yazılarıma devam ediyorum. Önce makalemde Php Yönlendirme Kodu konusundan bahsetmiştim. Şimdi ise php projelerinde genelde herkesin en az bir kere karşılaştığı “Türkçe Karakter” sorununun çözümlerini anlatacağım.

Php Türkçe karakter problemi birkaç sebepten ötürü olabilir. Şimdi bunları ve çözümlerini inceleyelim.

1. UTF-8 Sorunu

Projenizde kullandığınız php dosyasını veya dosyalarını Notepad++ ile açın ve üst menüde yer alan “kodlama” sekmesinden hangisinin seçili olduğunu kontrol edin. Eğer ANSI seçeneği aktif ise bütün kodları Ctrl+A kullanarak kesin ve kodlama sekmesinden “UTF-8 Kodlaması(BOM’SUZ)” seçeneğini seçerek tekrar kodları yapıştırın ve bu şekilde kaydedin. 

2.UTF-8 Kodları

Sayfanızda html kodları varsa <head></head> tagları arasındaki bir yere aşağıdaki kodu yapıştırın.

&lt;meta http-equiv="Content-Type" content="text/HTML; charset=utf-8" /&gt;

Html kodu yok ve sadece php dosyası ise : 

header('Content-Type: text/html; charset=utf-8');

kodunu sayfanızın en üst kısmına yapıştırın.

3. Veritabanı UTF Ayarları

Eğer Mysql veritabanı ile entegreli bir projeniz varsa ve veritabanında Türkçe Karakter sorunu yaşıyorsanız ilk önce veritabanı karşılaştırma olarak “UTF-8 general_ci” seçmenizi tavsiye ediyorum. Veritabanı bağlantısı yaptığınız veya “select, insert,update,delete” komutlarından birini çalıştırdığınız php dosyanıza : 

mysql_query("SET NAMES utf8"); <br />mysql_query("SET CHARACTER SET utf8"); <br />mysql_query("SET COLLATION_CONNECTION='utf8_general_ci'"); 

kodlarını ekleyin. 

Yukarıdaki işlemleri yaptığınızda büyük ihtimalle Türkçe Karakter probleminden kurtulmuş olmanız gerekiyor. Hala sorun yaşıyorsanız yazı altındaki yorum bölümünden size memnuniyetle yardımcı olurum. Bol kodlu günler…