Patlamayan Bataryalar Piyasaya Çıkıyor

Haberlerde kesin görmüşsünüz, telefon bataryası kullanıcının elinde, cebinde patladı diye. Bunu tamamen bitirecek piller piyasaya çıkacak. Li-ion pil yani Lityum-iyon piller zamanımızda hemen hemen her telefonda kullanılan çok önemli parçalardan biri hatta belki en önemlisi. Pilsiz telefonlar bir hiç. Ancak bu bataryalarda delinme,şarj veya şarj boşaltılması sıralarında patlama olabiliyor hatta yangın bile çıkabiliyor. Bunun sonucunda ölümlü kazalar da gerçekleşebiliyor.

lityum iyon bataryalar


2013 yılından beri yüksek ısıya dayanıklı olan ve patlama yapmayan bataryalar üzerinde çalışılıyor. Chapell Hill North Carolina Üniversitesi’nde ise bu konuda çok önemli bir gelişme gerçekleşmişe benziyor. Açıklamalara göre patlamayan lityum-iyon batarya üretildiği açıklandı.

Deneylere göre geliştirilen batarya tam 625 derece sıcaklığa dayanabiliyor ki bu gerçekten bir batarya için ulaşılması çok zor bir sıcaklık. Şuan piyasada bulunmayan bataryaların en yakın zamanda seri üretime geçmesi ve otomobil,uçak,bilgisayar gibi birçok teknolojik alette de kullanılabileceği belirtiliyor.