Özel Harekat Polisi Nasıl olunur

pöh nedir, özel harekat polisi nasıl olunur , Özel harekâtçı nasıl olunur soruları arama motorlarında sıkça aratılmakta. Sizin için bu sorulara cevap niteliğinde bu yazıyı paylaşıyoruz.

Özel harekât nasıl olunur denilince iki farklı yol vardır. Birincisi Polis Meslek Yüksek Okulu’nu bitirdikten sonra kadroda bulunan duruma göre de özel harekete geçilebilir. İkincisi PMYO 2.sınıf öğrencisi iken özel hareket polisi için başvuru da yapılabilir.

Özel harekât polisi nedir ve nasıl olunur ?  

Özel Harekât Dairesi Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün; herhangi terör eylemlerine müdahale, banka soygununa, rehine gibi tehlikeli duruma ve baskınlar için özel taktikleri olan silahlar kullanan özel bir birimidir. Bu birim 1983 yılından itibaren hizmet vermektedir. Bu timler yoğunlukla terör olaylarına odaklanmış ve her şartta operasyon yapabilmektedir. Özel harekâtçı nasıl olunur denilirse korku bilmeyen, içinde vatan sevgisi olan birisi olmak yeterlidir.


 özel harekat polisi nasıl olunur

Özel Harekât Polisi Olmak İçin Aranan Şartlar: 

Bir başka pöh nasıl olunur denilince şartlar vardır.31 yaş altında olmak gerekir. Son 3 yılda kıdeme müessir cezası almamış olması, 3 yıl içinde olumsuz sicil almamış olması, daha önce özel harekât kursu veya birimlerinden ilişiği kesilmemiş olması gerekmektedir. 

Özel harekâtçıların bir arada olması sayesinde de özel harekât nasıl olunur sorusuna cevap bulmuş olunuyor. 

Özel harekât polisi eğitimleri: 

Özel harekâtçı nasıl olunur denilince eğitimlerini de bilmek gerekiyor. Adayla 2400 metre koşu ve ondan sonra 17 barfiks 80 mekik ile 65 sınavdan oluşan dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Bu dayanıklılık testinden geçenler Ankara Gölbaşı ilçesinde özel harekât kursuna katılmayı hak kazanır.