Numara Engelleme Nasıl Yapılır

Biliyorsunuz yakın zamanda yeni bir kanun çıktı, reklam aramaları ve sms ler için.  Ancak bazı firmalar bir şekilde sizden izin alıp sürekli reklam tanıtım mesajları göndermekte. Bunları servis tarafından ve telefonların spam özelliklerinden engellemek mümkün. Şimdi öncelikle servis kısmına girmeden önce telefon üzerinden numara nasıl engellenir ona bakalım. Öncelikle telefonunuz Samsung ise herhangi ek bir servise gerek kalmadan, telefon üzerindeki özellikler ile numara engelleme yapabilirsiniz.

Samsun Telefonlarda İstenmeyen Arama Engelleme

Rehbere giriş yapın, menü tuşuna basın. Bu kısımda ekranda Reddedilen Listesine Ekle diye bir seçenek göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayıp Otomatik Reddedilecekler menüsü sağ üst köşedeki + simgesine basarak istediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz. Gizli numaralar için engelleme yapmak için de bu alanı kullanabilirsiniz. Bu aramalar için geçerli bir seçenek, peki sms ler için ne yapacağız ?

Samsun Telefonlarda İstenmeyen Mesaj Engelleme

Aramaları üstteki menüden engelledik. Sms’ler için nasıl engelleyeceğiz diye soruyorsanız benzer bir işlem yapacağız. Mesaj kutusuna girin, engellenmesini istediğiniz numaranın üzerine menü açılıncaya kadar basılı tutun. Seçenekler gelecektir. Seçenekler içerisinden Spam olan seçeneği seçerseniz, o numaradan gelen sms ler spam olarak algılanacaktır. Peki telefonumuzun modeli Samsung değil, bu durumda ne yapacağız ?


Samsung dışındaki markalarda Numara Engelleme

Üstteki menü ve seçenekler Samsung model akıllı telefonlar için geçerliydi. Eğer Samsung dışında bir marka kullanıyor iseniz numara engelleme için çok güzel bir uygulama mevcut. Play Store’a giriş yapın. Arama kısmına Calls Blacklist yazıp çıkan uygulamayı indirin. Uygulama yüklendikten sonra giriş yaptığınız büyük bir + işareti göreceksiniz. Bu işaret yardımıyla istemediğiniz numaraları engelleyebilirsiniz.Uygulamanın bir diğer avantajı da arama loglarını tutması. Bu bölümden  de kimlerin aradığını görebilirsiniz.

numara-engelleme

 Operatörler için Numara Engelleme ( Turkcell, Vodafone, Avea)

Numara engelleme servisleri operatörlerde ücretlidir. Her operatörün fiyatları değişkenlik gösterebilir.

Turkcell :

Turkcell için numara engelleme servisi vergileri dahil ayda 1,99 tl’dir.

Servisten yararlanmak için ; ENGELLE yazıp 2222 ye sms göndererek servis kaydınızı oluşturabilirsiniz.


Avea :  

Turkcell’in aksine Avea’da aylık kullanım 0,99 tl’dir.

Servisten yararlanmak için CAGRIENGELLE yazıp 5555‘e mesaj gönderebilirsiniz.


Vodafone :

Vodafone için numara engelleme servisi bulunmamaktadır. Ancak alteratif olarak gizli numaraları engelleyebilirsiniz.

Vodafone gizli numara engelleme servisi için GIZLI AC yazıp 7046‘ya mesaj gönderebilirsiniz.