Noktalama İşaretleri Kısaca

Noktalama işaretleri konuşma ve kendini hitap etme konusunda önemli bir yeri vardır. Bu işaretlerin kullanılan cümle içindeki yerleri bu anlamda farklılık gösterir. Noktalama işaretleri nasıl kullanılır sorusu ise, cümlenin anlam ve yazım kurallarına dahil olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Böylelikle cümlenin anlatmak istediği anlamlar bütününde birleşilir. Cümlenin öğelerinden oluşan bir cümle, noktalama işaretlerine de aynı anlamda yön verir.

Bu sebepten cümlenin anlamı doğrudan çıkmış olur. Noktalama işaretleri kullanım alanları cümle içinde ve cümle sonunda yer alır. Bu şekilde kullanıldığı takdirde cümlenin her şekilde anlamını kazandırmasına sebep olur. Şaşkınlık, üzüntü, telaş gibi duygusal yönleri dahi anlamlandıran noktalama işaretlerin var olması anlam yönünden zenginlik gösterir. Cümle başındaki kısa çizginin dahi cümleyi anlamlandıran bir yönü vardır.

Anlatılmak istenenin doğru anlaşılması açısından noktalama işaretlerinin yerleri ve kullanım amaçları iyi yazılmalıdır. Bu sayede kişi demek istediğini doğru bir şekilde aktarmış olacaktır. Bu detayların dikkat edilmesi takdirde Türkçe dili daha iyi anlaşılacak ve hatasız bir şekilde yazılmasına sebep olacaktır.