Nokia Android telefon üretimini durdurdu.

Bilindiği üzere Nokia Android işletim sistemi yüklü olan X modellerini piyasaya sürmüştür. Ancak Microsoft cihazlar bölümü başkanı ve eski Nokia Ceo’su Stephen Elop’un açıklamasına göre Nokia bu modelleri üretimini durdurma kararı aldı. Şimdiye kadar satılan cihazlara ise güncellemeler ve destekler gelmeye devam edecek. Nokia X modelleri firmanın beklentilerinin altında kalmış olacak ki Nokia piyasadan çekilme kararı verdi.

Nokia android


Microsoft yıl sonu personel azaltmasına gidecek ve yaklaşık 18.000 çalışanını işten çıkaracak. Stratejik değişiklik nedeniyle işten çıkarılmalar olacağı söylense de sanki bir küçülme hareketi gibi de algılanabilir.Artık Android cihaz üretmeyecek olan Nokia yapılacak çalışmalar ve üretimler ise Finlandiya merkezini kullanacak.

Microsoft, bu yıl sonuna kadar 18 bin kişiyi işten çıkaracak ve bunların 12.500’ü Nokia’nın cihaz ve servis biriminde çalışanlardan seçilecek. Microsoft CEO’su Satya Nadella, 12.500 Nokia çalışanının strateji değişikliği nedeniyle işten çıkarılacağını belirtiyor. Microsoft’un gelecekteki akıllı telefon çalışmalarını Nokia’nın anavatanı Finlandiya’da gerçekleştireceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor.