Microsoft ve Nokia güçlerini birleştirdi !

Microsoft resmi olarak Nokia‘yı satın aldı. Microsoft Nokia Cihazlar ve Servisler bölümünü de satın alarak süreçlerin başarıyla tamamlandığını duyurdu. Böylece bundan sonra Nokia ve Microsoft tek bir çatı altında aynı güç olacaklar.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, konuyla ilgili şunları aktardı : ” Nokia Cihazlar ve Servisler ailesinin aramıza katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Nokia’nın mobil alanda sahip olduğu birikim ve deneyim, Microsoft’un dönüşüm sürecinde önemli bir rol oynayacaktır. İş ortaklarımızla birlikte ‘önce mobil, önce bulut’ anlayışıyla yeni inovasyonları hızla hayata geçirmeye devam edeceğiz. ”

Nokia eski başkanı ve CEO’su olan Stephen ELOP da Nadellaya bağlı olarak çalışacak olan tabletler, Lumia akıllı telefonlar, XBOX, PPI ürün ve Surface ürünlerinden oluşan iş kolunu yönetecek.

Nokia dünya üzerinde 50’den fazla ülkede aktif olarak hizmette bulunuyor. Microsoft 130’dan fazla konumda yer alan Nokia’nın bütün personeline ve fabrikalarına sahip durumda. Nokia ürünlerinin garantisi de Microsoft tarafından sağlanacak.


Windows Phone akıllı telefon sektöründe hızla büyüyen bir işletim sistemi ve yeni cihaz üretimlerine bu konuda devam edilecek. Windows Phone 2013 yılı son çeyreğinde ilk 3 deki yerini korudu ve en yaygın telefonlar arasında yerini almaya devam ediyor. Ayrıca yıldan yıla %91 büyüme oranıyla en hızlı büyüyen akıllı platform konumunda. Microsoft, Nokia’nın cep telefonu iş koluyla 50 milyar dolar olan mobil pazarını da kontrolüne alarak 1 milyar kişiyi Microsoft hizmetleriyle buluşturmaya devam edecek.

1398495428_microsoftlogo.jpg

Windows Phone piyasaya girdiği ilk günden bu yana gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor. Türkiye’de üretilen 2000 civarında uygulaması bulunan Windows Phone platformunda kullanıcı ihtiyacını karşılayan uygulamaların yanında birçok ünlü firmanın uygulaması da yer alıyor.