Mektup Örnekleri

Mektup, günümüzde yine sıkça kullanılan bir iletişim aracı olarak varlığını sürdürmekte ve mektup örnekleri ilköğretim ve lise müfredatında yer alan konular arasında yer almaktadır. Mektup yazmak oldukça zevkli ve kelimelerin yazıya dökülerek oluşturan en önemli iletişim aracıdır. Teknolojinin gelişmesi sonucunda mektup yazma konusunda bir düşüş yaşanmış olsa da yine de mektup yazmayı bilmek ve işimiz olduğunda kullanmak gerekir.

Mektup nasıl yazılır ve mektup yazarken izlenmesi gereken yol nedir? 

Mektup yazılırken ilk başta hitap edilecek kişi yazılır. Örneğin, Sevgili Melike, Kardeşim Hasan, Değerli Öğrencilerim gibi… Sonra mektubu yazma nedeninizi belirten bir giriş cümlesi yazılır. Hemen ardından söyleyeceklerinizin yer aldığı gelişme bölümüne geçilir ve yazmak istediğiniz her şey bu bölümde anlatılır. Ardından son olarak yazmak istediğiniz duygularınızı ve toparlama cümlelerinizi yazarak mektubu tamamlarsınız. Mektup yazıldıktan sonra sağ alt köşeye adınızı, soyadınızı ve imzanızı atmanız gerekmektedir. Bu konuda yardımcınız olacak olan mektup örnekleri size yol gösterici ve fikir verici olarak hazırlanmaktadır.

Mektup örneği 1

Kardeşim Hamdi,

İki gündür Yahya Kemal’in ölümünün derin hüznü içindeyim. Uzun zamandır yavaş yavaş çöken, zerre zerre eriyen bu aziz varlığın yok ola­cağı acısına gerçi ben de hazırlanmıştım. Fakat o muhteşem sesin ebedi­yen dinmiş olduğunu düşünmek bana tarifi imkânsız gönül bezginliği ve­riyor. Onun hakkında duyup düşündüklerimi toplayıp yazmam için biraz vakit geçmesi lâzım. Yalnız bugünlerde yapılması lâzım gelen bir vazifem var. Bana üstadın bir vasiyeti olmuştu; onu senin vasıtanla matbuata in­tikal ettirmek istiyorum:

1937 veya 1938 senelerinde idi. İzmir’de güzel bir yaz akşamı Yahya Kemal’le Kordon’daki Şehir Gazinosu’nda idik. Söz galiba “Rindle­rin Ölümü” manzumesi dolayısıyla o mecraya dökülmüştü. Ve bana öldü­ğü zaman, taştan, sade bir mezar yapılmasını, taşının üstüne de yalnızca bu manzumenin ikinci kıtasıyla adının, doğum ve ölüm tarihlerinin yazıl­masını istediğini “vasiyet” kelimesini de kullanarak söylemişti.


Merhumun mezarının da İstanbul şehri adına yaptırılacağını umu­yorum. Onun için, böyle bir teşebbüste vaktiyle bana yapmış olduğu vasi­yetin bilinmesini istiyorum. Bugünlerde İstanbul’da olmadığım için buna sen delâlet eder misin?

Mektup örneği 2

Bir kız çocuğunun babasına mektubu
Annemin karnındaykenilk kez senin sesini duyduğum anda başladı her şey… Bana dokunamasan da, bana dokunmak için annemin karnını tuttuğunu hissedebiliyordum. Sonra bir karmaşanın içinde ilk defa seninle göz göze geldim. Sanırım yüzündeki gülümseme, gözündeki de gözyaşıydı o anda.

Beni annemin kucağına verdiklerinden sonra, senin sıcacık kucağında yine göz göze geldik. Bana olan bakışların ne kadar güven verici ve yumuşacıktı k içimi ısıttın her an. Sana “baba” diyeceğimi o an anladım üstelik. Ve o andan itibaren benim için “baba” demek sıcacık bakışlar ve güven dolu bir kucak demekti.

Annemle ve seninle yaşayacağımız eve geldiğimiz zaman, beni tüm hayatım boyunca kucağında taşıyacağını anladım. Ağladığım zaman gözyaşlarımı silen, beni kim ağlattıysa ona içten içe kızan yine sendin. O an hangi duygular içinde olursan ol bana baktığın zamanki sıcak bakışlarını gördüğüm her an, senin biricik kızın olduğumu biliyordum.

Bana ileride ne olursa olsun her zaman arkamda senin duracağına, düşecek gibi olduğumda elimden tutacağınaysa emindim. Küçük bir kız olarak senden beklediğim tek şey zaten bu babacığım. Benim ilk aşkım olduğun için her zaman önümde senin gibi bir erkek örneği var. O yüzden benim ilerideki çıtam çok yüksek. Çünkü sen benim için hayattaki en yakışıklı, en güçlü, en güvenilir, en sevgi dolu tek erkeksin. Gözüm gözüne değdiği ilk doğum anımdan beri sen benim hayattaki liderimsin. İyi ki babamsın… Bir daha dünyaya gelecek olsam yine baba olarak seni seçerdim…

Babalar günün kutlu olsun babacığım!

Senin de başın sağ olsun. Gözlerinden öperim kardeşim.

 

Mektup yazmayı mutlaka öğrenin ve hayatınız içerisinde kullanmaya çalışarak önemli bir iletişim aracından yararlanmış olun.