Mac Ekran Görüntüsü Alma

Windows’tan Mac’e geçtiniz. Ancak herşey size yabancı geliyor çünkü alışkanlıkları değiştirmek kolay değildir. İlk Mac elime aldığımda bilgisayarı resmen kullanamamıştım ancak zamanla insan alışıyor ve elinden bırakamıyor.

Zaman buldukça Mac ile ilgili ipuçları yazmayı planlıyorum. Bu yazımda da bu konulardan birisi olan Mac’te ekran Görüntüsü Alma yönetmlerinden bahsedeceğim. Windowsta nasıl PrintScreen tuşu ile görüntüsü alıyorsanız Mac’te de bu işlem için klavye kısayolları bulunuyor.

Mac Ekranın Tamamının Ekran Görüntüsünü Alma

Eğer Mac bir bilgisayarda ekranın tamamının görüntüsünü almak istiyorsanız cmd+Shift+3 tuşlarını kullanmanız gerekiyor. Windows gibi bir resim programına da ihtiyacınız yok. Png formatında ekran görüntümüz masaüstünde hazır.

mac ekran görüntüsü alma


Spesifik Bir Alanın Ekran Görüntüsünü Alma

Ekranın sadece belirli bir kısmının ekran görüntüsünü almak istiyorsanız cmd+Shift+4 kombinasyonunu kullanmalısınız. Bu tuşlara bastığınızda görüntüsünü almak istediğiniz kısmı mouse ile işaretleyip resmi alabilirsiniz.

Eğer Resim olarak direk kaydetmesini istemiyorsanız

Bunun için de yukarıdaki tuşlara basarken kntrl tuşuna basmanız yeterli. Böylece aynı windowsta olduğu gibi ekran görüntüsü istediğiniz bir programa yapıştırarak işlem yapabilirsiniz. Bu resim dosyası oluşturmadan direk cache gibi çalışılmasını sağlar.

 

 Sormak istediğiniz soru ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümümüzden bize yöneltebilirsiniz.