Kullanılmayan banka hesaplarına işletim ücreti

Son günlerde bütün gazetelerin haberlerinde yer verdiği kullanılmayan banka hesaplarından işletim ücreti alınıp alınmayacağı konusu. Kullanılmayan hesaplar kişilerin başına dert olabiliyor. Artık resmi olarak işletim ücretinin de alınacağı haberinin ardından resmen bu konuda bir panik oluştu.

Bankaların yeni yasa ile uzun zamandır kullanılmayan banka hesaplarından işletim ücreti alacak olması vatandaşları bankalara yöneltti ve hesaplar kapanmaya başladı. Herhangi bir bankada kullanılmayan bir hesabınız varsa kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

kullanılmayan banka kartları


Tebliğ 1 Eylül 2013’te hayatımıza girdi, tebliğe göre 180 gün süreyle hareket görmeyen ve işlem yapılmayan kredi kartları,vadesiz hesaplar ve özel cari hesaplar hareketsiz hesap olarak kabul görecek ve bu hesaplardan ücret alınmadan 1 ay öncesine kadar müşteri bilgilendirilecek. Haber verildikten sonra ise müşterinin hesabını kapatması hala mümkün olacak.  Bankalar Birliği tarafından 10 Nisan’da bu konu ile ilgili bir bilgilendirme yapıldı. Açıklamadan 180 günlük sürenin mart ayının başında bittiğine dikkat çekildi ve bazı bankalar müşterilerine hareketsiz hesapları mesaj göndermeye başladı. Her müşterinin hesabı ayrı bulunduğu için şuan herhangi bir tarih şartı yok.

Banka hesabınızı kapatmanın birçok yolu var. ATM, şube veya çaprı merkezlerinden hesaplarınızı kapatabilirsiniz. Eğer hesabınızın otomatik ödeme seçeneği açıksa(elektrik, su, internet bu hesaba bağlıysa)  öncelikle bunları kapatılması ve iptal edilmesi gerekiyor. Başınızın daha sonra ağrımaması için ise hesap içerisinde kalan bütün paranızı nakit olarak çekip, hesabınızı öyle kapatın.