Kredi Notu nedir, nasıl yükseltilir ?

Kredi notu yükseltmek, kredi notu nasıl yükseltilir , kredi notum neden düşük ?

Kredi notu, KKB tarafından tutulan ticari sicilinizin rakamsal verileridir. Geçmiş dönemlerde yapmış olduğunuz ödemeleriniz veya yaşamış olduğunuz sıkıntılarınızdan dolayı ortaya çıkan ticari sicilinizdir. Bankalardan kredi talebinde bulunmanız halinde veya kredi kartı başvurularınızda özellikle dikkat edilen bir husustur. Kredi notunuzun düşük olması talep etmiş olduğunuz kredilerinizde veya kredi kartlarınızda olumsuz olarak etki etmektedir.

Kredi notunun yükseltmek için ne yapılabilir?

Öncelikli olarak var olan kredi borcunuzu veya kredi kartı borcunuzu kapatmalısınız. Gecikmede olan veya icrada olan kredileriniz veya kredi kartlarınız var ise hemen kapatmalısınız. Bu işlemlerin ardından yeni bir başlangıç yapmalısınız. Ödemelerinde zorlandığınız krediniz veya kredi kartınız var ise yeniden yapılandırma yaparak bir düzene sokabilirsiniz. Yeniden yapılandırma yaptığınız borçlarınızı da gününde ödemelisiniz. Böylelikle zaman içerisinde kredi notunuz yükselecektir. Eğer hiçbir bankada kredi kartınız veya kullanmış olduğunuz krediniz yok kredi notunuz hiç oluşmamış olacaktır. Çalışmak istediğiniz bir banka ile görüşerek kendinize bir hesap açtırabilirsiniz. Açtırmış olduğunuz hesap üzerinden bütün işlemlerinizi yapabilirsiniz. Fatura ödemeleri, günlük market alışverişleri, petrol, sağlık gibi temel olan bütün ihtiyaçlarınızı açtırmış olduğunuz hesabınızdan yapabilirsiniz. Böylelikle banka nazarında ödemelerini düzgün yapan bir müşteri olabilirsiniz.


bankada ne kadar param var

Kredi notunuzu yükseltmek tamamen zamana bağlı bir durumdur. Yapacağınız çalışmalarda kredi notunuzun yüksek olmasını hedeflemelisiniz. Zaman içerisine bırakmalı ve sabırlı olmalısınız. Nadiren de kredi notunuzu sorgulamalısınız. Rutin olarak yapmaya başladığınız ödemelerinizi bankadan açtırmış olduğunuz hesaptan devam ettirmelisiniz. Böylelikle kredi notunuzun zaman içerisinde düzelecektir. Bu işlemlerin ardından hesap açtırmış olduğunuz bankadan düşük limitli bir kredi kartı talep edebilirsiniz. Almış olduğunuz kredi kartınız ile ödemelerinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Kredi notunuzun yükselmesine sebep olabilecek bütün harcamalarınızı bu şekilde yapabilirsiniz. Böylelikle kredi notunuz da yükselmiş olacaktır.