Kaynakça Nasıl Yazılır

Yazarın kendi kitabını oluşturması ve bunu okuyanları ile buluşturması bir döngüdür. Farklı kitaplar ve yazarlar sayesinde insanlar değişik dünyaları tanımaktadır. Böylelikle kitabın nelerden oluştuğunu da kitapta görülmesi mümkündür. Kaynakça nedir sorusu bu anlamda kitap ile ilgili olduğu için akıllara gelmektedir. 

Bu yönde kaynakçanın tanımı olarak, Eğer ki yazar kitabı oluştururken farklı kaynakları kullandı ise, bunu belirtmesi kaynakça başlığı altında toplaması demektir. Bu bölümü ayrıca belirtmesi, okuyucuları bu konuda aydınlatması anlamına gelir. Kaynakça nasıl yazılır konusu ise içerisinde oluşan başlıkları temsil eder. Böylelikle başlıkların önceliği yazar ve eser ile başlar. Sırasıyla eserin yayınlandığı yayın ev ve ya kitap evi yer alır.


Bunu eserin basıldığı şehir ve yılın yazılması takip eder. Bu bilgiler yazılan eser için önemlidir. Kitabın arka sayfasında yer alan bu bilgiler, okuyucuya bilgi verilmesi açısından şart olan başlıklardır. Bu başlıkların tutarlı ve kurallara uygunluğu açısından belirtilmesi önemlidir. Her basılan eserim bilgileri kendine göre farklılık gösterdiği için yazılacak kaynakça başlıkları da buna göre değişkenlik göstermektedir.