Kanal D çağrı merkezi şikayet destek Kanal D iletişim

KANAL D ÇAĞRI MERKEZİ İLETİŞİM,KANAL D ÇAĞRI MERKEZİ NUMARASI,KANAL D İLETİŞİM,KANAL D ŞİKAYET

Türkiye’nin en büyük yayın kuruluşlarından birisi olan Kanal D, izleyicilerinin sorunları ve şikâyetleri ile de yakından ilgilenen bir basın kuruluşudur. Kanal d şikayet hattı oluşturarak izleyicilerinin ve vatandaşların 7 gün 24 saat ulaşabilmesini sağlamaktadır. 

Kanal d çağrı merkezi iletişim kanalları telefon ve fax haricinde, tüm sosyal medya kanallarından ve E-Mail aracılığıyla da hizmet vermektedir. İzleyicilerin soru ve görüşlerini bu iletişim kanalları haricinde, programların ve yayınların özel iletişim bilgilerinden de iletme imkânı bulunmaktadır.


Kanal d çağrı merkezi numarası 0 (212) 478 00 88 olup, Alo D Hattı olarak geçmektedir. Bu çağrı merkezi ile izleyicilerin her türlü soru, görüş ve önerilerini kanala iletme imkânı bulunmaktadır. İletişimin ve haberciliğin gücüne inanan medya grubu, Alo D Hattı ile daha kaliteli ve güvenilir yayın anlayışını benimsemiştir. 

Kanal D çağrı merkezi şikayet destek Kanal D iletişim

Soru, görüş ve önerilerin dışında vatandaşlar tüm kanal d iletişim kanallarından haber niteliğinde bulunan olayları da basın grubuna iletmektedirler. Tüm bu iletişim hizmetlerinin yanı sıra vatandaşların istedikleri zaman gidip görüşlerini ve şikâyetlerini iletebileceği Doğan TV Center Bağcılar İstanbul adresinde hizmet vermektedir.