Java Sanal Makinesi indir

Programcılar için en büyük sorulardan birisi bir programı oluşturduklarında o programın farklı bilgisayarlardaki platformlarda da çalıştırılmasıdır.

Java sanal makinesi bir soyut yada sanal işlem makinesidir. JVM, platformdan bağımsız bir uygulama ortamında Java binary kodlarını bilgisayar diline dönüştürür ve yürütür.
Birçok programlama dili kaynak kodlarını bilgisayarın kodlarına yükler. JVM ise bilgisayar içinde ayrı bir bilgisayar gibi çalışır. Gerçek Java işlemcisini taklit eder ve java kodlarının işletim sistemi farketmeksizin çağrıldığı zaman yürütülmesini sağlar. Örneğin; herhangi bir çalışma ortamından uzaktaki bir makineye soket bağlantısı kurmak için işletim sistemi gereklidir. Farklı işletim sistemleri soketleri farklı şekillerde bağladığı için JVM program kodunu çevirir böylece farklı ortamlardaki iki makine birbirine bağlanmış olur. Java, programcıların yazdığı her ayrı programı tekrar yazmasına ya da derlemesine gerek kalmadan her platformda çalışması için tasarlanmıştır. Bunun olmasını mümkün kılan ise Java Sanal Makinesi ‘ dir.
Java Sanal Makinesi belirli bir platform için uygulandıktan sonra, herhangi bir Java programı o platformda çalışabilir. Linux’ta oluşturulmuş bir modül, Windows kullanılan bilgisayarlarda direk olarak çalışmaz. Ancak Java çalıştırma ortamının olduğu java platformalarında çalışabilir.


Java programlama diline meraklı biriyseniz ve yazdığınız program ya da modüllerin farklı platformalarda da çalışmasını istiyorsanız Java Sanal Makinesi indirerek işe başlayabilirsiniz.