İstanbul Burs Veren Kurumlar 2016

İstanbul burs veren kurumlar giderek artmakta ve öğrenci ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. İstanbul’da birçok vakıf, kuruluş, dernek, ticaret odası gibi benzer kurumlar aylık öğrencilere belirli miktarda geri ödemeksizin burs verirler. İstanbul Ticaret Odası devlet üniversitelerinde ekonomi okuyan öğrencilere burs vermektedir. 

Aylık şuan için 450 TL tutarında burs sağlamaktadır. Aynısını mühendislik öğrencileri için İstanbul Sanayi Odası Vakfı vermektedir. Ayrıca şehir ya da ilçe ayırt etmeden Türk Eğitim Vakfı üniversite öğrencilerine 450 TL, yüksek lisans için 750, doktora için 1150 TL burs vermektedir.


Öğrencilere diğer büyük burs veren kurumların başında Tübitak gelir. MF puan türünde ilk 5 bin kişi içerisinde matematik, fizik, biyoloji ve kimya bölümlerinde tercih eden öğrencilere aylık 2 bin TL; 5-10 bin arasında yer alan öğrencilere 1500 TL; 10-20 bin arası tercih yapan öğrencilere 1000 TL ve 20 ile 25 bin arasında yer alarak tercih yapan öğrencilere 750 TL burs imkânı sağlamaktadır.

TÜBİTAK yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere de burs imkânı sağlamaktadır. Diğer burs veren kuruluşlar şunlardır: Sabancı Vakfı, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Hacı Ömer Sabancı Vakfı, Toplum Gönülleri Vakfı, Türk Dil Kurumu, Tekfen Vakfı, ÇYDD ve birçok vakıf burs imkânı sağlamaktadır. Öğrenciler genelde eylül ayını takip etmeleri gerekir. Birçok kurum okulların başladığı tarih olan eylül ayında burs başvurularını kabul etmektedir.