iPhone 6’ya Samsung’tan Rakip Galaxy Alpha

iPhone 6 piyasaya çıkar çıkmaz, hemen onun rakibi olacak modeller de piyasadaki yerini almaya başladı. Bu yazımızda iPhone 6’nın ilk rakiplerinden Samsung Galaxy Alpha modelini inceliyoruz.

Kamera ve Ekran Özellikleri

Akıllı cihazların en çok karşılaştırma konularından birisi de kamera ve ekran özellikleridir. Samsung Galaxy Alpha’nın üzerindeki kameralara baktığımızda ise 12 MP’lik arka kamera ve 2.1 MP’lik ön kamera bulundurduğunu görüyoruz. iPhone 6’da ise 8 MP arka kamera ve 1.2 MP’lik ön kamera bulunduğunu göz önüne alırsak Samsung Galaxy Alpha bu konuda iPhone 6’dan ilerdedir.

Ekran özelliklerine baktığımızda ise görüyoruz ki Samsung Galaxy Alpha’nın 4.7 inç genişliğinde ekranı, 720p (1280 x 720 piksel) çözünürlüktedir. Ekran genişliği iPhone 6 ile aynı olmasına rağmen çözünürlük olarak iPhone 6’dan geri kalmaktadır.


Performans Özellikleri

Elbette akıllı telefon seçiminde önemli olan bir diğer kıstas ta cihazın gösterdiği performanstır. Samsung Galaxy Alpha, 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemci ile piyasaya sürülmüştür. Bu işlemcilerden 4 tanesi 1.8 GHz hızında çalışırken diğer 4’ü de 1.3 GHz hızındadır. Samsung Galaxy Alpha’nın RAM kapasitesi ise 2 GB’tır.

Yine performans özellikleri arasında dahili hafızasını da sayarsak, 32 GB dahili hafıza bulundurduğunu görüyoruz. Ancak herhangi bir hafıza kartı yuvası bulunmuyor.

Samsung Galaxy Alpha 1800 mAh gücünde batarya ile çalışıyor.

İşletim sistemi ise Android 4.4 KitKat’tır.

Fiyatı

Samsung Galaxy Alpha’nın bu günlerde piyasada olması beklenmektedir. Ülkemizdeki satış fiyatı ise 1950 TL’dir.