IOS Xcode nedir ne değildir

Kullandığımız bilgisayarlardan, akıllı telefonlarımızdan. Onlarsız yapamaz hale geldik. Araştırma yapmak, ödevlerimizi tamamlamak, çevremizle iletişim kurmak için teknolojiden fazlasıyla yararlanıyoruz. Hatta öyle bir hale geldik ki hiç evden çıkmadan uzun yıllar boyu rahatlıkla yaşayabileceğiz. 

Peki, bunu nasıl sağlıyoruz? Kullandığımız teknolojilerin gelişmiş özellikleri bize bu imkânları sunuyor. Gelişen uygulamalar, programlar her şeye anında ulaşmamızı sağlıyor. Programların hazırlanışında yazılımcılar birçok farklı araçtan yararlanıyor. Xcode dediğimiz uygulama sayesinde de bu hizmetleri sağlayan programların geliştirilmesi kolaylaşıyor. Xcode dediğimiz uygulamanın tam olarak ne işe yaradığını şimdi ayrıntılarıyla inceleyelim.

IOS Xcode Nedir? 


IOS’a uygulama geliştirmek için kullanılan IDE’lerden biri de Xcode programıdır. Burada yeni bir terimle karşılaşıyoruz. IDE nedir? “Integrated Development Environment” olarak bilinen IDE yazılımcıların program geliştirmesini kolaylaştıracak, bu süreci hızlandıracak araçların tamamanı içeren bir yazılım türüdür. Bu sayede yazılımcılar işlerini organize bir biçimde yaparak zamandan da tasarruf sağlarlar. Bu IDE’lerden biri de dediğim gibi Xcode’dur. Bu programla IOS işletim sistemine sahip Apple ürünlerine uygulama oluşturabilirsiniz. Peki Xcode kullanmak için ne yapmanız gerekiyor?

Xcode Ücretli mi

Öncelikle Appstore’da aratarak ekrana gelen Xcode programı hiçbir ücret ödemeden yükleyebilirsiniz. Yükleme sona erince, Spotlight ya da Uygulamalar üzerinden programı kolayca çalıştırabilirsiniz. Hazırlayacağınız uygulamanın görsel tasarımını yapmak için Xcode programının Interface Builder bölümünü kullanırsınız.

Programın Library kısmında birçok hazır nesne bulabilirsiniz. Yazılım yaparken kullanılan Objective C dili nesne tabanlı bir programlama dilidir. Bir diğer özelliği olan IOS Simulator Iphone’unuz yokken bile yaptığınız uygulamanın nasıl çalıştığını görmenizi sağlar. Yaptığınız değişimleri rahatça inceleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi Xcode yazılımınızı hazırlarken size birçok imkân sunar.