İnternetten film İzlemekle Kotayı Aşar Mıyım

İnternetten film veya dizi izlemekle kotayı aşar mıyım? Bu sorunun cevabı göz zevkinize ve ne kadar film izlemek istediğinize bağlıdır.
Videoların görüntü formatları 144p ile 1080p arasında değişmektedir. Siz eğer filmi full hd olarak seyretmek isterseniz yani 1080p, standart kalitede (480p) seyrettiğiniz videonun kat kat üstünde bir web bedeli ödersiniz. Standart bir modeme sahip olduğunuzu düşünürsek, webiniz sınırsız bile olsa size ortalama 75GB sınır verilecek ve bu sınırı aştığınızda bağlantı hızınız düşürülecektir. Normal bir film (105 dakika) hd kalitede seyredildiğinde sizden ortalama 2 GB web bedeli alır. Buradan küçük bir hesap yapabilirsiniz. Eğer film düşkünü biriyseniz ve görüntü kalitesinden taviz vermem diyorsanız, evet film izleyerek sınırınızı geçebilirsiniz.

Cep telefonlarının webde her işi yapabildiği bir zamandayız. Telefondan da film izlenebilir fakat operatörlerin web sınırları çok azdır. Modemde yaptığınız hesabı burada yaparsanız çizgiyi daha çabuk aşacağınızın farkına varırsınız. Bir filmi 360p olarak seyredecek olursanız harcayacağınız bağlantı bedeli 1GB etmez. Tabi filminiz 3 saat sürmüyorsa.


Yüksek görüntü kalitesi demek, tarayıcınızın bu kaliteyi sağlamak için fazla web tüketmesi anlamına gelir. Seyredeceğiniz videonun süresi ve kalitesi sınırınızı ne kadar zorlayacağını belirler. Filminizi seyretmeden önce yapacağınız küçük hesaplar sizi sınırı geçme derdinden kurtarabilir.

Tarayıcı kullanarak açtığınız film sitelerinde bolca reklam bulunur. Bu reklamların çoğu gif formatındadır ve reklamın başlaması için web harcanır. Siz sinemanızı tam ekran olarak seyretseniz bile arka planda bu reklamlar tekrar tekrar yüklenmeye devam eder. Sınırı geçmenize büyük yardımı dokunur.

Filmden önce küçük hesaplar yaparsanız ve filmi tarayıcıdan değil de bilgisayarınıza (telefonunuza) indirerek seyrederseniz kabarık fatura derdinden kurtulabilirsiniz. Unutmayın, webden film seyretmek, en çok web tüketen aktivitelerdendir ve işini hızlı yapar.