input() ve eval(input()) kullanımı

Her programlama dilinde olduğu gibi programımızın dinamik çalışması için en önemli gerekliliklerden birisi de kullanıcılardan veri almaktır. Python 2.x için eğer kullanıcıdan sayısal işlemler için veri girilmesi istenirse input, yazı veya metin girmesi istendiğinde ise raw_input komutları kullanılır. Ancak benim sistemimde Python 3.3.3 sürümü kurulu, o yüzden raw_input metodunun kullanamıyorum. Bunun yerine 3.x sürümünde raw_input>>input,  input>>eval(input()) olmuştur. Yani input normal string ifadeler için eval(input()) ise sayılsal işlemler için kullanılmaktadır. Kafanızın karıştığını biliyorum o yüzden 2.x sürümü yerine 3.x sürümlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Ancak bu karar tamamen sizin insiyatifinize kalmış. Input ile ilgili bir örnek yapalım.


print ("LÜtfen isim ve soyisim bilgilerinizi giriniz.")
a= input("Adınız:")
b= input("Soyadınız:")
print (a+b)

Programımızın çıktısı aşağıdaki gibidir, buradaki değerleri kullanıcı tarafından girilmelidir.


python input
python input

Eğer sayısal bir işlem yaptırmak istersek de eval(input()) komutu kullanılmalıdır. Bununla ilgili de küçük bir örnek yapalım.


print ("Toplama işlemi")
a= eval(input("Birinci sayıyı giriniz : "))
b= eval(input("İkinci sayıyı giriniz : "))
print ("Toplama Sonucu : ",a+b)

Burada ise birinci ve ikinci sayının kullanıcı tarafından girilmesi gerekiyor.

Programımızın çıktısı ise şu şekildedir.

python evalinput
python evalinput

Kısaca iki input kullanımı da bu şekilde. Umarım bu makale sayesinde input metodları kafanızda biraz daha şekillenmiştir. Tekrar hatırlatmak gerekirse python 2.x sürümlerinde bu kullanımlar hata verecektir. 3.x sürümleri için ise programları deneyebilirsiniz. Bol kodlu günler dilerim…