İlk CyanogenMod akıllı telefon : OnePlus

Bu telefonun özelliklerine girmeden önce isterseniz CynogenMod’un ne olduğundan bahsedelim. Cynogenmod android işletim sistemi için geliştirilmiş en başarılı custom romdur. Açık kaynaklıdır, bu nedenle diğer android kod geliştiricilerin tasarladığı uygulamalar da bu rom’a entegre edilebilir. Yani ilk çıktıktan sonra tamamen açık kaynağa yönelmiş ve gelen güncellemelerle gerçekten çok popüler hale gelmiştir. Özellikle düşük ramli akıllı telefon kullananlarda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Böylece 512 mb ramli bir telefonda bile Android 4.1, 4.2 gibi normalde destek verilmeyen güncellemeler kullanılabilmektedir.

Cynogenmod o kadar gelişti ki artık kendi telefon modellerini çıkarmaya başlıyor. Oppo‘nun N1 modelinde kullanılan Cynogenmod kendi telefonlarını birkaç hafta sonra piyasaya sunacak. Cynogenmod’dan bir grup Oppo’dan ayrılıp Oneplus şirketini kurdu ve şirket telefonları CynogenMod yazılıma sahip olarak üretilecek.


Oppo OnePlus teknik özelliklere gelecek olursak :

  • 5,5 inç büyüklüğündeki FULL HD çözünürlükteki ekran
  • Dört çekirdekli Snapdragon 801 işlemci
  • 3100 mAh kapasiteli pil
  • 13 MP 6 katmandan oluşan Sony Exmor arka kamera ve sürükleyerek çıkan arka kapak.

Şirket yetkililerinden yapılan açıklamaya göre telefon için ortalama bir fiyat belirlendi ve bu fiyatın Amerika’da 400 $ civarında düşünüldüğü belirtildi. Yurtdışında ise maksimum fiyat 350 euro olarak belirlendi. OnePlus One modeline özellikle Cynogenmod  kullanan kişiler tarafından ilgi duyulması bekleniyor.  Bakalım bu telefon mobil dünyasına ne denli katkı sağlayacak, hep beraber bekleyi göreceğiz.