İkametgah Belgesi Nasıl Nereden Alınır

İkametgah belgesi alma, ikametgah belgesi nereden alınır, ikametgah belgesi konularını bu yazımızda siz ziyaretçilerimiz ile paylaşacağız.

Gerek iş başvurularında, gerek ehliyet işlemleri , elektrik, su, doğalgaz faturasını üzerimize alırken ikametgah belgesi gerekmektedir. Yeni kayıt başvurularının birçoğunda da ikametgah belgesi çıkarmamız gerekebiliyor.


 

 Peki İkametgah belgesi nereden alınır ? 
  • E-Devlet üzerinden ikametgah belgesi Alma

e devlet ikametgah belgesi almaÖncelikle  https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir bağlantısını kullanarak tc no ve şifremiz ile e-devlet e giriş yapıyoruz. E-devlet şifreniz yoksa en yakın Ptt şubesinden 3 TL karşılığında e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.

E-devlet’e giriş yaptıktan sonra e-hizmetler sekmesi altındaki , Nüfus Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sekmesine tıklıyoruz. Şimdi buradaki sekmeleri inceleyelim :


Adres Değişikliği Bildirimi ->  Bu sekme sisteme kayıtlı ikametgah bilgilerinizi güncellemenize olanak sağlar. Ancak bu sekmeyi kullanmak ileri güvenlikli giriş  yani Mobil imza , elektronik imza ile sisteme giriş yapmanız gerekir. Bu şekilde giriş yapmadıysanız ilçe Nüfus Müdürlükleri’nden işlemlerini yapmanız gereklidir.

NVİ Adres Bilgilerim -> Bu sekmede sistemde kayıtlı olan ikamet bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Yazdır diyerek çıktısını alabilir veya indirip kendiniz yazdırabilirsiniz.


 

 

E-devlet şifrem yok nasıl kolay bir şekilde ikametgah belgesi alabilirim ? 

  • İkamet belgenizi bağlı bulunduğunuz muhtarlıklardan cüzi bir ücret karşılığı temin edebilirsiniz. Bu ücret 6 TL’dir.
  • Herhangi bir ilçe Nüfus Müdürlüğüne giderek ikametgah belgenizi temin edebilirsiniz. Eğer Nüfus Müdürlüklerinden alırsanız bu işlem için ücret ödemenize gerek yoktur.

İkametgah Adresimi Nasıl Değiştiririm ? 

  • E-devlet üzerinden ikametgah bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi ileri güvenlik ile sisteme giriş yapmalısınız.
  • Eğer e-devlet ileri güvenlik ile giriş yapamıyorsanız, İlçe Nüfus Müdürlüklerinden ikametgah bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]NOT : İkametgah adresi ayda sadece 1 kere değiştirilebilir. [/box]

 

Aklınıza takılan tüm soru ve sorunları aşağıdaki yorum bölümümüzü kullanarak dile getirebilirsiniz.