HTC One M9 Özellikleri

Geçtiğimiz günlerde Barselona’dan tanıtımı yapılan HTC One M9’un çarpıcı özellikleri bulunmaktadır. HTC, önceki günlerde etkinlik kapsamında tanıtımını yapmıştır. Barselona’da başlayan Mobil Dünya Kongresi’nde beklendiği gibi yeni akıllı telefonu One M9’un sunumu gerçekleşmiştir. Merak edilen ve sıkça sorulan telefonun teknik özelliklerini açıklayacağız. M9’dan kısa bir dönem önce çıkarılan bir önceki model One M8’de olduğu gibi 5 inçlik dev bir ekrana sahip olmaktadır. Ayrıca ekranın çözünürlüğü bu sayede 1920X1080 piksele kadar ulaşmaktadır.

Ekran özellikleri, Full HD ekranının dışında 441 piksel yoğunluğuna sahip olmaktadır. Kırılmalara ve çizilmelere karşı en son ekran teknolojisine sahip olan Corning Gorilla Glass 4 ekran kaplamasını kullanmaktadır. HTC One M9’un işlemci özellikleri, 8 çekirdek Snapdragon 810 işlemciden gücünü sağlayan ve bunun sayesinde bir önceki ürüne göre oldukça fazla derecede performansı artan M9’un 3 GB RAM’ı bulunmaktadır. Batarya özellikleri ise, 2840 mAh tipi batarya tercih eden ve Quick Charge 2,0 teknolojisi sayesinde beslenen M9’u yarım saat gibi bir sürede şarj ederek batarya şarjının %60’lara kadar çıktığı görebiliriz. Kısacası cihaz bu teknoloji sayesinde çok kısa bir süre içerisinde şarj olabilmektedir.


htc one m9

Kamera özelliklerini sayacak olursak, HTC One M9’un arka kısmında 20 megapiksel dâhili kamera yer almaktadır. Bu konuda birçok kullanıcıyı memnun edeceği tahmin edilen cihaz 4K video desteği de sunmaktadır. Ayrıca çıkıntılı kamera lensinin çizilmelere karşı dayanıklılığını koruması için de safir cam kullanarak dayanıklılık düzeyi arttırılmıştır. Tasarım olarak baktığımızda ise, cihazın yeni bir görünüm sunmadığını söyleyebiliriz. M9’un görünümüyle bir önceki model olan M8’in arasında çok fazla fark yok. Bu nedenle iki modeli ön yüzlerine bakıp birbirlerinden ayırmak mümkün olmayabilir. İşletim sistemi özelliği, yıllarca Android işletim sistemi kullanarak birçok telefonunu kullanıcılarıyla buluşturan HTC , M9’u Android 5,0 Lolipop işletim sistemini sunmaktadır. Ayrıca cihazda HTC Sense 7,0 ara yüzüne de geçilmiştir. Hafıza olarak, 32 GB dâhili depolama alanına sahip olmaktadır. Yeterli görmeyen kullanıcılar ise microSD kart desteği sağlanarak 128 GB’a kadar artırılmaktadır.