Handikap Nedir

Bu kelimenin kökeni İngilizce ‘den gelmektedir. Türkçe karşılığı ”engel, olumsuz durum” anlamı taşımaktadır. Bu terim terimi at yarışı ve iddia oyunlarında sıklıkla kullanılmaktadır. At yarışında ata binen jokeyin kilosu ile atın ağırlığının orantısının ortalaması alınarak, o atın geçmiş performanslarını, o anda koştuğu at grubunun da analizleri yapılarak o yarışı kazanma ihtimallerinin yapıldığı sıralama ve puanlamadır. 


Handikap nedir ? 

İddaa da ise bu durum şu şekilde olmaktadır: Eğer handikaplar favori takıma verilmişse ve iddaa da favori takımın handikaplı kazanacağını düşünüyorsanız bunun için favori takımın kodunu ve seçeneğini işaretleyerek maç kodlaması yaptığınız yerin altında ” ” harfini işaretlemeniz gerekmektedir. Bu durumda, oynadığınız favori takımın maçı en az 2 farklı kazanması gerekmektedir.

Favori takımın tek farklı kazanacağını düşünüyorsanız maç sonucu olarak sıfırı işaretleyip maç sonunda favorinin tek farklı kazanması gerekmektedir. Eğer handikaplar sürpriz takım adına açılmışsa ve siz sürpriz takıma handikaplı olarak oynamışsanız kodlamada sürpriz takımı seçmeniz gerekmektedir. Bu durumda maçın berabere bitmesi ve sürpriz takımın kazanması halinde oynayacağınız bahis kazanmış sayılacaktır.