Hacklink nedir , sitenizde hacklink var mı ?

Hacklink Nedir?

“Hacklink”. Web işleriyle uğraşan, site yöneten webmasterların en azından bir kere okuduğu, işittiği bir kelimedir. BlackHat Seo yöntemleri içerisinde bulunur.

Hacklink yapılan sitenin genellikle anasayfasına kullanıcıların ve site sahibinin göremeyeceği, arka planla aynı renkte linkler yerleştirilir. Hacker font ve rengi ayarlandıktan hacklenen siteden kendi sitesine link verir. Linkin gizli tutulmasının nedeni ise site sahibinin anlamamasını sağlamaktır.

Sitede hacklink olduğu nasıl anlaşılır ?

Bunu birkaç yöntemle kontrol edebilirsiniz. İlk yapılması gereken anasayfaya gelip sağ tıklayarak sayfa kaynağını görüntülemektir. Buradaki kodlardan link çıkışlarını görebilirsiniz. İstemediğiniz linkler varsa kontrol edip kaldırabilirsiniz. Belirli zaman aralıklarında kontrol etmeniz site sağlığı açısından güzel bir önlem olacaktır.


Hacklinkten korunma

Hacklinkten korunmak istiyorsanız ana etken hostunuzu güzel bir firmadan almanız. Güvenilir firmadan alınmayan hostlarda sunucu güvenlik önlemleri çok azdır ve hatta hosting firmasının kendisi bile sitenize link ekleyebilir. Hosting aldıktan sonra da Ftp hesabınızdaki kullanıcı adı ve şifreyi değiştirmeyi unutmayın ve şifreniz güvenlikli, meta karakterler içeren bir şifre olsun.

Bu önlemleri aldığınızda yüksek ihtimalle hacklink olayı başınıza gelmeden işinize devam edebilirsiniz. Belirli zaman aralıklarında ftp’deki klasörlerinizi de virüs taramasına sokmayı unutmayın. Websitelerinde güvenlik çok önemlidir, hiçbir zaman ne olacağı belli olmaz ve saldırılar alabilirsiniz.